Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) primena, kad Lietuvoje ekologinės gamybos sertifikavimo paslaugas gali teikti tik viena kontrolės institucija – VšĮ „Ekoagros“. Tik jos išrašyti patvirtinti dokumentai pripažįstami tinkamais, o juose nurodyta produkcija laikoma ekologiška, rašoma pranešime.

Kodėl būtina sertifikuoti ekologišką produkciją?

Žmonių požiūris į mitybą sparčiai keičiasi. Ekologiški produktai populiarėja – auga ne tik dėmesys sveikatai palankiai mitybai, bet ir aplinkos saugojimui. Vartotojai vertina produktus, pagamintus draugiškesnėmis gamtai technologijomis.

Vis daugiau pirkėjų atkreipia dėmesį į savo pirkinių krepšelyje esančius produktus, domisi ant etikečių esančiais specialiais ženklais, įrodančiais produkto kokybę, užauginimo būdą ar vietą. Produktai, pažymėti įvairiomis Eko ženklo variacijomis sulaukia ypatingo pirkėjų dėmesio, tačiau svarbu žinoti, kad tik VšĮ „Ekoagros“ įstaigos suteikiamas ženklas įrodo tokių Lietuvoje užaugintų produktų ekologiškumą.

„Žemės ūkio ir maisto produktų gamintojai siekia patenkinti augantį ekologiškų produktų vartojimo poreikį. Štai čia tampa svarbus sertifikavimo įstaigos vaidmuo. Vartotojui reikia garantijų, jog jis tikrai perka ekologiškus produktus. Todėl ši produkcija yra griežtai kontroliuojama, sertifikuojama ir specialiai ženklinama. Sertifikavimo tikslas – suteikti visoms suinteresuotoms šalims pasitikėjimą, jog produktas, procesas ar paslauga atitinka nustatytus reikalavimus“, – teigia VšĮ „Ekoagros“, vienintelės jau 24 metus sertifikuojančios ekologinę gamybą Lietuvoje, direktorė Virginija Lukšienė.

Sertifikuotų ekologiškų produktų pirkėjai gali būti ramūs – visi su ekologiškais produktais dirbantys ūkio subjektai yra įtraukti į kontrolės sistemą, jų veikla tikrinama, o produktai sertifikuojami.

VšĮ „Ekoagros“ duomenimis, 2020 metais sertifikuoti 2566 ūkio subjektai. Iš jų 2242 užsiima pirmine gamyba. Bendras sertifikuotas plotas siekia 240023,91 ha. Pagrindinis pirminės gamybos ekologinių ūkių tikrinimų sezonas prasideda kasmet apie gegužės vidurį, birželio pradžią. Pas pareiškėją vykstama po to, kai jis deklaruoja pasėlius. Iki spalio 15 d. atliekamos fizinės patikros visuose ūkiuose ir žemės ūkio įmonėse, pageidaujančiose tais metais sertifikuoti pirminę ekologinę gamybą. Perdirbimo, prekybos patikros vyksta visus metus.