Kaip BNS informavo Žemės ūkio ministerija, trečiadienį šis klausimas aptartas su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) bei Žvėrelių augintojų asociacija.

„VMVT patikino, kad kol kas Lietuvos ūkiuose nepastebima COVID-19 užuomazgų, ir paragino žvėrelių fermas užtikrinti, kad jei pasireikštų kokie nors simptomai darbuotojams, jie būtų izoliuoti nuo kontakto su kailiniais žvėreliais“, – BNS ketvirtadienį teigė ŽŪM Ryšių su visuomene skyriaus patarėja Jurga Vaičiūnė.

Veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus patarėjas Paulius Bušauskas BNS teigė, kad audinių laikytojai pastebėję, kad žvėrelių ūkyje gyvūnams pasireiškė karščiavimas, kvėpavimo ir virškinimo organų pažeidimo požymiai ar padidėjo gyvūnų gaištamumas, arba turėdami informacijos, kad ūkio darbuotojui, prižiūrinčiam gyvūnus, yra nustatyta COVID-19 liga, privalo nedelsiant apie tai informuoti įstaigos specialistus.

„Įvertinus visą gaunamą informaciją iš ES valstybių ir iš šalies audinių ūkių, bei atsižvelgiant į COVID-19 paplitimą skirtinguose šalies rajonuose, Lietuvoje atliekamas rizikos vertinimas. Visi kailinių žvėrelių auginimo ūkiai šalyje yra registruoti ir yra žinomas juose laikomų gyvūnų skaičius, todėl situacija juose yra nuolat stebima“, – komentavo jis.

Pasak Lietuvos kailinių žvėrelių augintojų asociacijos pirmininko, „Vilkijos ūkio“ vadovo Česlovo Tallat-Kelpšos, Danijoje mutavęs koronavirusas kelią nerimą ir Lietuvos verslininkams.

„Sugriežtinome sąlygas, visų darbuotojų pastoviai prašome, kad jei pajuto bent mažiausią negalavimą, kad neitų į darbą, nenutraukiame atlyginimo, kad nenuspręstų eiti, siekiant neprasti pinigų. (...) Baiminamės, žinoma, tačiau pirmiausia – dėl žmonių“, – kalbėjo jis.

Verslininko teigimu, su ministerija taip pat kalbamasi apie galimas kompensacijas, jei žvėrelių augintojams tektų naikinti fermas.

„Buvo kalba su ministerija, kad kompensacijos turėtų būti. (...) Tas klausimas – atviras lieka“, – sakė Č. Tallat-Kelpša.

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvoje šiuo metu 71 laikytojas turi per 1,9 mln. šių žvėrelių.

Didžiausia pasaulyje audinių kailių gamintoja Danija trečiadienį pranešė, kad sunaikins visas savo audines, šalies ūkiuose, kur auginami šie gyvūnai, aptikus mutavusią naujojo koronaviruso versiją, paplitusią tarp žmonių.

Skaičiuojama, kad audinėse pakitusiu koronavirusu užsikrėtė bent 12 žmonių.

Mokslininkai nerimauja, kad pakitęs virusas gali būti visiškai ar iš dalies atsparus šiuo metu kuriamoms vakcinoms, taip paverčiant jas neveiksmingomis arba veiksmingomis tik iš dalies.

Danų policijos vadovas Thorkildas Fogde (Torkildas Fogdė) teigė, kad žvėrelių skerdimo procesas prasidės „kaip įmanoma greičiau“, bet pripažino, kad planai sunaikinti daugiau nei tūkstantyje ūkių laikomas 15–17 mln. audinių „yra labai nelengva užduotis“.