„Šio nutarimo projekto tikslas – sudaryti galimybes didesniam skaičių ūkininkų gauti 6 proc. kompensacinio dydžio priedą prie panaudotos produkcijos ar suteiktų paslaugų kainos, paskatinti daugiau ūkininkų savo užaugintą ūkio produkciją parduoti oficialiai ir reikalauti iš produkcijos supirkėjų jos pirkimą įforminančių dokumentų”, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį sakė žemės ūkio viceministras Evaldas Gustas.

Pasak E. Gusto, papildomai kompensacinio schema galėtų pasinaudoti apie 9 tūkst. ūkininkų.

ŽŪM siūlo, kad kompensacinio PVM tarifo žemdirbiams schema galėtų būti taikoma asmenims, kurių registruotas žemės plotas neviršija 20 ha.
Šiuo metu numatyta, kad PVM lengvata žemdirbiai gali pasinaudoti, kai registruotas ūkio žemės plotas nėra didesnis kaip 7 ha arba kai per metus gauto atlygio, vykdant ekonominę veiklą Lietuvoje, už patiektas prekes ir suteiktas paslaugas suma nėra didesnė kaip 45 tūkst. eurų.
Pasak ministerijos, dabar galiojanti kompensacinio PVM tarifo schema ūkininkams yra nepatraukli, nes asmenys, ūkininkaujantys 7 ha ir mažesniuose ūkiuose, uždirba gerokai mažesnes pajamas negu 45 tūkst. eurų.

„Įgyvendinus siūlymą, daugiau ūkininkų galėtų naudotis kompensacinio PVM tarifo schema, taip pat daugiau smulkiųjų ūkininkų būtų paskatinti savo užaugintą žemės ūkio produkciją parduoti oficialiai bei reikalauti iš produkcijos supirkėjų jos pirkimą įforminančių dokumentų“, – teigia ŽŪM.
Numatyta, kad kriterijus tenkinantys smulkūs ūkininkai gali gauti 6 proc. kompensacinio dydžio priedą nuo parduotos produkcijos ar suteiktų paslaugų kainos.

Papildomos biudžeto išlaidos dėl kompensacinio PVM gavėjų skaičiaus padidėjimo preliminariai siektų 3,4 mln. eurų.