Pirmadienį Plungės rajono savivaldybės sudaryta komisija vyko į „nusikaltimo vietas“, kad įvertintų ir apskaičiuotų vilkų padarytą žąlą.

Šiemet ši komisija sušaukta jau ne pirmą kartą. Liepos 7-ąją ji kviesta taip pat į Žlibinų seniūniją, tik tuokart į Vilkaičių kaimą, kur papjauta avis.

Kai pradeda stigti maisto gerokai ūgtelėjusiems jaunikliams, vilkai patraukia į ganyklas. Paprastai tokia pilkių medžioklė prasideda nuo rugpjūčio pabaigos ir trunka iki spalio vidurio. Šiemet į lengvesnio grobio paieškas vilkai susiruošė gerokai anksčiau. Tad natūraliai kyla klausimas – ar vilkų populiacija tokia didelė, kad miške jiems stinga maisto, ar tiesiog jie visiškai prarado baimę?

Pasak Plungės rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjos Airidos Montvydienės, sausio 1 d. duomenimis ūkinių gyvūnų registro duomenų bazėje užregistruotos Plungės rajone auginamos 244-ios avių bandos, kuriose – 3 095 avys, ir 80 ožkų bandų su 316 ožkų. Iš statistikos matyti, kad lengvo grobio vilkams mūsų krašte tikrai netrūksta.

Šįkart įvertinti padarytą žąlą teko vykti pačiai vedėjai, pavaduojančiai atostogaujantį kolegą. O Alsėdžiuose pamatytas vaizdas komisijos narius daugiau nei šokiravo. Pilkiai įsisuko į 29-ių avių bandą, kuri ganėsi vienkiemyje, bet visai netoli paties Alsėdžių miestelio.

Komisija galėjo identifikuoti tik keturių papjautų avių unikalius numerius. Penktosios buvo likę tik griaučiai, o šeštosios net kaulelių surasti nepavyko.

Išpjautas avis ūkininkas aptiko liepos 31 d., kai atvyko apžiūrėti bandos, kuri ganėsi elektriniu piemeniu aptvertoje ganykloje. Nelaimėlių neišgelbėjo net ir joms pasislėpti įrengta pastogė. Pasak A. Montvydienės, tai rodo, kad net naudojant visas prevencines priemones nuo vilkų antpuolio ne visada pavyksta apsisaugoti.

Pirmadienį ta pati komisija vyko ir į Vydeikių kaimą Žlibinų seniūnijoje, kur pilkakailiai papjovė ožką. Spėjama, kad plėšrūnus kažkas pabaidė, nes sudoroti žilabarzdės jie nesuspėjo.

Čia ūkininkai laiko mišrią bandą – ožkas ir avis. Ūkininkauja taip pat vienkiemyje, esančiame atokiau nuo gyvenvietės, netoli miškų. Pasak nukentėjusiųjų, nors jie neteko tik vienos ožkos, bet gyvulių ganyklose nakčiai jau nebepalieka.

Tiek vienų, tiek kitų ūkininkų papjauti gyvuliai buvo registruoti, todėl apskaičiavus padarytą žąlą jie sulauks kompensacijos.

Telefonu „Žemaičio“ kalbintas Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Saulius Vengalis sakė šiuo metu atostogaujantis, bet apie situaciją rajone žinantis. Pasak jo, vilkus Lietuvoje leidžiama medžioti nuo spalio 15-osios iki balandžio 1 dienos. Per pastarąjį medžioklės sezoną šalyje leista sumedžioti 120 vilkų. Plungės rajone sumedžiotas tik vienas.

Tiesa, šiemet limitas pasiektas ir vilkų medžioklė sustabdyta labai anksti – sausio 16 dieną. Tai rodo, kad vilkų populiacija yra smarkiai padidėjusi ir šiuo metu gali siekti apie 1 000. Bet tikslaus skaičiaus niekas nežino. Vilkus apytiksliai suskaičiuoti galima tik pagal sniege paliktus pėdsakus, o juk praėjusi žiema buvo besniegė.

Seimo Kaimo reikalų komitetas aplinkos ministrui siūlė kitą sezoną didinti sumedžioti leidžiamų vilkų skaičių iki 150-ies. Bet, pasak S. Vengalio, mažai tikėtina, kad šis ministras limitą padidins, nes ant nosies – Seimo rinkimai. Dar neužmirštas ir pavasarį kilęs ažiotažas dėl bandymo pakeisti medžioklės taisykles ir įteisinti medžioklę su lankais. Anot pirmininko, belieka sulaukti rudens, o tada ir bus matyti, kas užims šį postą ir ką naujasis ministras gins labiau.