Stipendijas gaus į valstybės finansuojamas vietas įstoję studentai, studijuojantieji be akademinių skolų.

Pasak pranešimo, Žemės ūkio ministerija (ŽŪR) stipendijas skiria studentams, pasirinkusiems šias Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) studijų programas: „Agronomija“, „Maisto kokybė ir sauga“, „Vandens ir žemės inžinerija“ (akvakultūros inžinerijos, hidrotechnikos bei žemėtvarkos specializacijos)“ bei „Žemės ūkio mechanikos inžinerija“.

Agroverslo įmonės EWA direktorius Gediminas Kvietkauskas tikina, kad šiandien žemės ūkis jau ne toks, koks buvo prieš keliasdešimt ar keliolika metų. Į šį verslą jaunimas grįžta turėdamas kitokį požiūrį, siekį kurti ir valdyti modernias technologijas. Verslininko nuomone, perspektyva plėtoti verslą – puiki, ir žemės ūkis niekada negali išnykti, nes jo svarbą diktuoja kokybiško maisto poreikis visame pasaulyje.

„Šiandien darbas žemės ūkyje netgi nebūtinai turi vykti kaime, nes sektorius aprėpia labai plataus spektro žinių ir patirčių lauką. Žemės ūkyje šiuo metu galima tobulinti savo kompetencijas nuo agronominių iki finansinių žinių, nuo inžinerinių sprendimų paieškų iki kūrybinių gebėjimų. Jei žmogui pavyksta sėkmingai save realizuoti žemės ūkyje, jam pavyks ir kitose srityse“, – sako G. Kvietkauskas.

Ekspertai prognozuoja: jei dabartinės gyventojų skaičiaus, mitybos įpročių ir maisto atliekų valdymo tendencijos išliks, žemės ūkio produkcijos poreikis iki 2050 metų padidės 60 proc. O Žemės ūkio ministerijos užsakymu atlikti naujausi tyrimai rodo, kad 2021–2024 metais šiam sektoriui vidutiniškai kasmet reikės 1846 specialistų. ES tyrimai rodo lygiai tą patį – Europoje žemės ūkio specialisto profesija tampa viena paklausiausių ateities profesijų.

VDU Žemės ūkio akademijos kanclerio prof. Antano Maziliausko teigimu, valstybės žingsnis dėl stipendijų skyrimo yra postūmis į Lietuvos ateitį.

„Vis sparčiau modernėjančiame ir globalėjančiame agroverslo sektoriuje universitetinį išsilavinimą įgijusių specialistų gyvybiškai stinga jau šiandien. Artimiausią dešimtmetį sektoriaus laukia nauji ir itin atsakingi uždaviniai – jam reikės tuo pačiu metu tenkinti augantį visuomenės poreikį apsirūpinti kokybišku maistu ir reikšmingai prisidėti prie to, kad Europa iki 2050 metų taptų pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu“, – teigia VDU ŽŪA profesorius.

Jis dar priduria, kad žemės ūkis yra viena perspektyviausių sričių kurti inovacijas, diegti išmaniąsias technologijas, ieškoti naujų automatizavimo, robotikos, duomenų analizės sprendimų, kurie užtikrintų aplinkai draugišką efektyvią gamybą bei atsakingą ir tvarų gamtos išteklių naudojimą. Šiems tikslams įgyvendinti būtini šiuolaikiškas, tarpdisciplinines studijų programas baigę profesionalai, gebantys prisiimti naujus lyderystės iššūkius. Pažymėtina, kad VDU ŽŪA studentams suteikiama galimybė patiems susikomplektuoti savo kompetencijų paketą iš papildomai pasirenkamų dalykų.