Pačioje mėnesio pradžioje čia prasidėjo šios daržovės daigų sodinimas. Pirmojo šių metų Kėdainiuose užauginto agurkų derliaus tikimasi sulaukti jau vos už poros savaičių.

Kaip visada

Pirmieji agurkų daigai moderniuose bendrovės „Agrošiltnamiai“ šiltnamiuose buvo pasodinti pačioje vasario pradžioje. Ir nors žiema šiemet neįprastai šilta, įmonės vadovas pastebi, kad agurkų sezono startui tai didelės įtakos neturėjo.

„Agurkų daigus pradėjome sodinti prieš porą savaičių, šio mėnesio pirmomis dienomis. Tai įprastas laikas, kuomet pradedame šį darbą.

Kasmet agurkų daigus pradedame sodinti praktiškai tuo pačiu laiku. Žinoma, visada norisi juos pradėti auginti anksčiau, tačiau daigų sodinimui turi būti tam tikros gamtinės sąlygos.

Ir lauko temperatūra tam nėra lemiamas veiksnys.

Mes laukiame pakankamos šviesaus paros meto trukmės. Šiemet dažnai sulaukiu klausimų, ar dėl neįprastai šiltos žiemos agurkus pradėjome auginti anksčiau, tačiau visiems pabrėžiu, kad kol nebuvo tinkamo dienos ilgio, agurkų daigų sodinti negalėjome, nes kad ir kokios geros sąlygos bebūtų – agurkai be saulės neauga“, – tvirtina UAB „Agrošiltnamiai“ direktorius Paulius Andriejavas.

Vis tik pasiteirauju, kokią įtaką išskirtinė žiema turėjo daržovių šiltnamiuose augintojams.

„Kol kas neįprastai šilta žiema ypatingos pagalbos šiltnamininkams nesuteikė, nes mums gerokai aktualiau dabartinis ir būsimas periodas. Tai, kad gruodis ir sausis buvo be didesnių šalčių, mums nėra svarbu, nes, kaip ir minėjau, kol nėra pakankamai ilgas šviesus paros metas, augalai, kad ir kaip šilta bebūtų, gerai neaugs. Geriau tegul būna mažiau šilta, bet saulėta. O idealiausia būtų, jei ir oro temperatūra ir saulutė džiugintų. Šiltnamiuose palaikyti pastovų mikroklimatą nėra itin sudėtinga. Nepaisant lauko temperatūros, pas mus dieną visada palaikoma +19–+20 , o naktį +18“, – šypsosi P. Andriejavas.

Daigus perka

Ir nors agurkų daigai Kėdainių pašonėje įsikūrusiuose „Agrošiltnamių“ šiltnamiuose žaliuoti pradėjo vos prieš porą savaičių, tačiau tam, kad lietuviškų agurkėlių paskanauti išeitų dar vasarį, darbai čia nesustoja ištisus metus.

„Nors paprastai šiltnamininkai žiemą atostogauja, tačiau darbas mūsų šiltnamiuose – nenutrūkstamas, jis vyksta ištisus metus. Gruodžio–sausio mėnesiais, kai nepakanka saulės intensyvumo, vyksta pasiruošimas augalų vegetacijos laikotarpiui. Tvarkomės, valomės, ruošiamės naujam sezonui. Labai kruopščiai renkamės daigus, nes nuo jų kokybės labai priklauso būsimasis derlius. Siekiame daržoves auginti praktiškai be cheminių medžiagų naudojimo, tad daigų sveikata mums ypatingai aktuali“, – pabrėžia P. Andriejavas.

Įmonės „Agrošiltnamiai“ vadovas pastebi, kad ieškant pirkti ir įsigyjant daigus yra įdedama daug darbo.

„Daigų auginimas ir daržovių auginimas – visiškai skirtingi verslai, reikalaujantys skirtingų auginimo technologijų. Kaip jau minėjau, kokybiški daigai – gero derliaus garantas, todėl labai svarbu, kad jie būtų stiprūs, sveiki, pas mus atvažiuotų nesustresavę, užauginti laikantis aukščiausių kokybės bei technologinių reikalavimų. Daigus šiemet pirkome Suomijoje. Mūsų agronomai daigų auginimo periodu nuolat bendravo su suomių augintojais, derino auginimo technologinius režimus. Daigų parinkimas labai didelės atsakomybės, atidumo, žinių bei patirties reikalaujantis darbas.

Turėdami ilgametę patirtį esame atsirinkę tinkamiausias mūsų klimatui ir geriausiomis skoninėmis savybėmis pasižyminčias agurkų veisles. Į Kėdainius daigai atvažiavo su 4–5 tikraisiais lapeliais. Šiuo metu šie augalai sparčiai stiebiasi aukštyn, krauna žiedus“, – pasakoja P. Andriejavas.

Iš viso šio pavasario sezonui bendrovė „Agrošiltnamiai“ pasodino net 75 tūkst. agurkų daigų.

Agurkai Kėdainiuose
Foto: Rinkos aikštė

Augina natūraliai

Kasmet bendrovė „Agrošiltnamiai“ užaugina daugiau nei 1 000 tonų agurkų, šiemet planuojama, kad derliaus taip pat bus sulaukta panašus kiekis.

„Per metus vidutiniškai užauginame ir parduodame daugiau nei 1 500 tonų agurkų. Apie 70 proc. užaugintos produkcijos parduodame vietinėje rinkoje ir apie 30 proc. išvežame į Latviją, Estiją bei Angliją.

Šiemet, kaip ir kasmet, pasodinome lietuvių labiausiai mėgstamas šiltnamio daržoves – trumpavaisius agurkus“, – sako P. Andriejavas.

Pašnekovas pabrėžia, kad įmonė rinkai pateikia tik tokį produktą, kurį drąsiai patys valgo bei perka savo šeimoms.

„Agurkus auginame pasitelkdami moderniausias technologijas. Automatinį laistymą, šildymo, vėdinimo sistemas. Naudojame šilumą taupančias užuolaidas. Visi procesai valdomi kompiuteriu.

Tačiau augalų apsaugai nenaudojame jokių pesticidų, nuo ligų augalus apsaugome ne purkšdami chemiją, bet naudodami biologinę apsaugą. Tai – gerieji vabaliukai, kuriuos apgyvendiname šiltnamyje ir jie saugo augalus, t.y., jei į šiltnamį papuola kenkėjų, jie iš karto yra suvalgomi. Tam, kad jie daugintųsi mūsų darbuotojai juos maitina specialiu maistu.