Taip pat siūloma naikinti 67 mėsinius galvijus bei 14 vienetų prieauglio. Šiuo metu laukiama 18 gyvulių tyrimų, vertinama rizika dar 200 gyvulių.

Rekomenduojama naikinti 36 avis ir ožkas, laukiama 4 gyvulių tyrimų rezultatų, vertinama dar 143 gyvulių rizika.

Siūloma naikinti 118 vištų (dar 60 vertinama rizika), 3 kalakutus (6 dar vertinama rizika), 10 žąsų, 15 triušių (dar 20 vertinama rizika). Bitėms (171 šeima) apribojimai kol kas netaikomi.

Tai per posėdį Alytuje pranešęs žemės ūkio ministras Andrius Palionis pabrėžė, kad būsimas Ekstremalių situacijų komisijos sprendimas turi būti priimtas tik po diskusijų su gyvūnų laikytojais. Jis pateikė siūlymus numatyti žalos atlyginimą gyvūnų laikytojams, jei komisija priimtų sprendimą naikinti ūkinius gyvūnus iš 9 kaimų, nukentėjusių nuo gaisro Alytuje.

„Suprantame ūkininkų nerimą ir nuogąstavimus. Kaimo žmogui atsisveikinti su gyvuliu yra labai sunku, todėl pritariame idėjai atlikti dar vieną papildomą tyrimą, kad būtų išsklaidytos menkiausios ūkininkų abejonės, kad toks sprendimas yra būtinybė“, – ministerijos pranešime cituojamas žemės ūkio ministras.

Posėdyje pritarta, kad savivaldybė dar kartą atliktų tyrimus ir tik tada galutinai bus nuspręsta, ar bus naikinami gyvuliai. Buvo pristatyta ir aptarta gyvūnų naikinimo procedūra ir galimas žalos atlyginimas, jei po papildomų tyrimų būtų nuspręsta naikinti gyvūnus.

Paukščius naikintų VMTV ir perduotų utilizuoti juos UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“, kiti smulkūs gyvūnai būtų vežami į skerdyklą.

Ūkininkai patys deklaruoja žalos už sunaikintus gyvulius dydį. Ministerija siūlo likvidavus karvę iki pavasario kompensuoti už nerealizuotą pieną. Pavasarį po pakartotinių žolės tyrimų spręsti apie galimybę atnaujinti bandą.

Aptarta, kad skerdyklą ūkininkas galės pasirinkti pats arba ją pasirinks savivaldybė.

VMVT rekomenduoja nustatyti netinkamais tolesniam auginimui mėsai ar produkcijos – pieno, kiaušinių – gamybai ūkinius gyvūnus ir paukščius, kuriems atlikus vieną pieno mėginio laboratorinį tyrimą nustatyta, kad tarša dioksinais ženkliai daugiau nei du kartus viršija didžiausią leistiną koncentraciją.Taip pat, kai atlikus dviejų pieno mėginių laboratorinius tyrimus (pirminį ir pakartotinį), abiejuose nustatyta dioksinų koncentracija viršija didžiausią leistiną koncentraciją.

Kai kuriuose ūkiuose prieauglį rekomenduojama naikinti neatliekant papildomų laboratorinių tyrimų dėl laikymo sąlygų duomenų deklaravimo neobjektyvumo ir ekonominių kaštų, nes vienos telyčios paskerdimas ir tyrimas esą kainuos brangiau nei sunaikinimas ir išmoka.

Naikinti siūloma ir tais atvejais, kai atlikus mėsos mėginio laboratorinius tyrimus nustatyta, kad tarša dioksinais ženkliai viršija didžiausią leistiną koncentraciją.

Jei atlikus kiaušinių mėginių tyrimus nustatyta dioksinų tarša viršija didžiausią leistiną koncentraciją, VMVT taip pat rekomenduoja juos naikinti.

ELTA ketvirtadienį rašė, kad Alytaus rajono savivaldybė pervedė kompensacijas rajono ūkininkams už per gaisrą Alytuje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ patirtą žalą, Vyriausybės nutarimu Finansų ministerija savivaldybei pervedė 58,308 tūkst. eurų ūkininkams ir įstaigoms.

Kompensacijos už uždraustą naudoti, parduoti, priduoti pieną pervestos 92 ūkininkams. Iš viso išmokėta 35,152 tūkst. eurų. Mažiausia kompensacija – 21,39 euro, didžiausia – 7678,94 euro. Daugiausia kompensacijų – iki 100 eurų.

Gaisras Alytuje padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ vyko spalio 16-25 dienomis. Ekstremali situacija Alytaus rajone vis dar neatšaukta, dėl taršos apribojimai tiekti žaliavinį pieną ar naudoti jį savo reikmėms taikomi devyniuose Alytaus seniūnijos kaimuose.