Traktoriai bus apmokestinami pagal Mobilius taršos šaltinius reglamentuojantį įstatymą. Ūkininkai sako, kad jie griežtai prieš.

Jei projektas bus patvirtintas, naujas mokestis įsigalios nuo sausio 1 d. Tai argumentuojama tuo, kad Lietuva tiesiog neturi išeities. Įsipareigojimas įvesti šį mokestį buvo prisiimtas dar stojant į ES ir tvarka turėjo įsigalioti dar tolimais 2007 m., tačiau iki šiol gulėjo valdžios stalčiuose ir prisiminta tik dabar. Toliau mėginant ignoruoti ir taikyti nulinį tarifą, valstybei taikoma bauda gali siekti 34 milijonus eurų ir gali būti sustabdytas ES paramos ūkininkams mokėjimas.

„99 proc., kad šie mokesčiai bus. Norėjome traktorius apmokestinti pagal CO2 emisiją, taip pat, kaip automobilius, tačiau žemės ūkio technika neturi paskaičiuoto šio rodiklio. Senesniems traktoriams, ypatingai sovietinės gamybos, šį parametrą nustatyti būtų sudėtinga. Nuspręsta mokestį sieti su sudeginto kuro kiekiu. Tai 3 eurai už kiekvieną sudegintą dyzelino toną“, – aiškina Žemės ūkio ministras Andrius Palionis ir tikina, kad pasirinko pačius mažiausius tarifus.

Andrius Palionis

Tačiau kalbama apie išimtis smulkiems ūkiams – žemdirbiai, per metus sudeginantys iki 162 litrų kuro šio mokesčio nemokės. Mokestis nebus taikomas ir mažiems traktoriams iki 60 kW bei naujiems, iki metų senumo, atitinkantiems EURO 6 standartą.

A. Palionis sako, kad šis mokestis nebus ypatinga našta. 10 ha ūkį valdančiam ūkininkui tai būtų maždaug 8 eurai per metus. Ūkiui, kuris turi 2000 sąlyginių galvijų ir 300 ha žemės, tai maždaug 800 eurų.

„Mes prieš ir savo nuomonę išsakėm ministrui. Mūsų žiniomis, jei pasirašyta sutartis su ES, kad bus mažinama CO2 emisija, išeities gal ir neturime. Tačiau šiandien, kai žemės ūkis patiria sunkmetį po kelių nederlingų metų iš eilės, reikėtų susilaikyti nuo naujų mokesčių“, – dėlioja Jonas Talmantas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas.

Jis kartu su sūnumis dirba 1200 ha ir per metus papildomai tektų mokėti apie 4 tūkst. eurų.

Jonas Talmantas

„Tai pakankamai dideli pinigai, tuo labiau, kad per paskutinius kelis metus mokesčiai padidėjo 20 proc. Kai buvo panaikintos lubos Sodrai samdomam darbuotojui, atleidom porą žmonių ir daugiau dirbam patys. Supirkimo kainos per keletą metų sumažėjo 20 proc. Trąšos, jei pavasarį pirko po 170 eurų už toną, dabar jos 194 eurai. Pienas, mėsinių galvijų mėsa pinga“, – sako J. Talmantas.

Tvarka

Pagal dabar pateiktą projektą, mokama būtų nuo lengvatiniu akcizu apmokestinamo dyzelino kiekio, kurį realiai nupirko ūkininkas.

Pagal dabar galiojančią tvarką Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras apskaičiuoja, kiek kiekvienam ūkininkui skiriama lengvatiniu akcizu apmokestinamų degalų. Tai priklauso nuo žmogaus ar įmonės veiklos specifikos, laikomų gyvulių kiekio. Pavyzdžiui, jei turi tik pievas ir ganyklas, vienam hektarui skiriama 12 litrų, o grūdų hektarui 115 litrų.

Šie duomenys perduodami Valstybinei mokesčių inspekcijai. Teisės aktui įsigaliojus, žmogus turėtų mokėti ne nuo skirto, bet nuo realiai nupirko degalų kiekio. Pavyzdžiui, jei buvo skirta 1000 litrų, o jis įsigijo tik 800 litrų, mokės nuo 800 litrų.

Kokia bus galutinė tvarka paaiškės po diskusijų, tačiau pats mokestis praktiškai neišvengiamas.