Pradėti reikėjo išdrįsti

Lietuviškoji „Baltijos miškai“ – reta šios srities periodiška mugė visame mūsiškiame regione. Lenkijoje tokia paroda „LasExpo“ vyksta Kielcuose, toli į pietus nuo Lietuvos, ir dar – siaurai specializuota medelynų (ne tik miško) mugė Varšuvoje. Latvijoje, Estijoje tokios parodos nėra rengiamos, Baltarusijoje irgi, tačiau estai, latviai, baltarusiai paprastai dalyvauja mūsiškėje „Baltijos miškai“, beje, ir lenkai, rašoma pranešime.

Keistoka, kad panašių miškininkystės parodų nebūna Suomijoje – miškingiausioje Europos šalyje, kur miškų ūkis itin svarbus šalies ekonomikoje, kur labai išvystyta medienos, popieriaus pramonė, gaminama įvairi miško technika, mašinos, kuriamos pažangios technologijos. Galbūt tai galima aiškinti tuo, kad kaimyninėje Švedijoje periodiškai vyksta didžiausios visoje Europoje, bene ir visame pasaulyje, mugės „Elmia Wood“. Apie jas gerai žino ir mūsų miškininkai, daugelis yra ten lankęsi.

Tikras mugių turgus

Miškininkystės mugių geografijoje ne viskas atrodo logiška ir proporcinga. Pagal vokišką pasaulinį įvairių įvairiausių (virš 400 sričių ) mugių kalendorių MessenInfo artimiausiems trejiems metams (į jį įtraukta ir „Baltijos miškai 2019“), Vokietijoje vyks 10 miškininkystės profilio mugių, Čekijoje – 5, Prancūzijoje ir visoje Šiaurės Amerikoje – nė vienos, Kinijoje – 1, kaip ir Indijoje, Maroke, Brazilijoje… Viso išvardyta 20 šalių. Žinoma, ši duomenų bazė nėra pilna ir tiksli, kai kur miškų kategorijai priskirtos sodininkystės parodos, mat po atviru dangum, net kitąsyk miškininkystė supainiota su medienos pramone…

Kai kas yra patarę ir parodas „Baltijos miškai“ jungti prie žemės ūkio parodų Noreikiškėse, A. Stulginskio universiteto aikštėje, esą ten jau būna pristatoma ir medžioklės ūkis. Tačiau kaipgi ten būtų demonstruojamas miškų technikos darbas?

Kaip suderinti prioritetus?

Minėtame mugių kataloge (elektroninė prieiga www.messeninfo.de) pažymima, ar paroda skirta profesionalams, ar sykiu profesionalams ir visuomenei. Ne visada išeina, kad būtų ir vilkas sotus, ir ožka sveika.

Antai šiemet,praėjus dviem savaitėms po „Baltijos miškų“, Pietų Švedijoje, Jončepingo apygardoje, vyks tradicinė „Skogs Elmia“ mugė, orientuota į specialistų ratą ir vietinius interesantus, o 2021 m. ten pat vyks tarptautinė „Elmia Wood“ trienalė, skirta visiems, ir plačiajai publikai. Toks formatas netinka miško ruošos mašinų verslo profesionalams, kai mugėje, anot jų kritikos, pernelyg daug įvairios smulkios technikos ir kitko, pernelyg daug dėmesio atsitiktinių lankytojų miniai, nesidominčiai miško mašinomis, pernelyg brangu tenai dalyvauti.

Mašinų verslo alternatyva

Taigi šio verslo Švedijoje susivienijmas MaskinLeverantörerna paskelbė 2021 m. tomis pačiomis dienomis, kada vyks „Elmia Wood“, rengsianti alternatyvią parodą „Swedish Forestry Expo“ prie Stokholmo, Solvalos hipodrome, kur paprastai vyksta ristūnų lenktynės. Joje bus pristatomos tik stambios profesionaliai medienos ruošai skirtos mašinos ir agregatai. Naują mugės koncepciją remia tokie mašinų gamintojai, kaip John Deere, Ponsse, EcoLog, Komatsu Forest, Rottne. Mugė nesieks didelių mastų ir populiarumo, nors lankytojams ji bus nemokama, paroda orientuosis į tarptautinę specialistų publiką – profesionalus ir verslo partnerius.

Beje, 2021 m. „Elmia Wood“ bus paskutinioji mugė toje pačioje tradicinėje vietovėje: po 18 metų sutartis su plotų savininku baigiasi, ir mugių rengėja bendrovė Elmia AB dairosi naujų vietų.

Einame savu keliu

„Baltijos miškai“, suprantama, neketina lenktyniauti su tokių mugių pasaulio lyderiais anapus Baltijos. Tačiau savas ir teisingiausias mūsų aplinkybėmis kelias pasirinktas – neiti pernelyg siauros specializacijos keliu.

Vienas privalumas – šioje parodoje geriausia proga susitikti, su naujovėmis susipažinti, kas be ko, ir apsispręsti, ir sandorius užmegzti tiems, kam aktualu miško ruoša bei jos technika ar kiti praktiniai reikalai.

Vis labiau urbanizuojamoje Lietuvoje gyvenimas uždaro žmogų nuo gamtos atskirtoje erdvėje ir ribotoje interesų bei žinių aplinkoje. Tokia paroda teikia progą iš tų ribų ištrūkti ir pamatyti daugiau, nei rodoma per TV ekrano langelį, arba pamatyti kitaip ir patirti kitais pojūčiais. Ypač mieste gimusiems ir augusiems vaikams.

Pavyzdžiui, kas yra medkirčio meistrystė, dirbant grandininiu pjūklu? Tą suprasi būtent čia, parodos metu rengiamose varžybose šiemet, kaip ir ankstesniais metais. Kam gi tie medkirčiai ir visokie tie medžio meistrai – mąstantis žmogus irgi ras atskymų šioje parodoje.

Tai mažmožiai, daugiau apie parodą – žurnalo svetainėje www.zurnalasmiskai.lt.