Dar prieš kelerius metus tolimųjų reisų vairuotojas Valdas Skilčius net negalvojo, kad gyvenimas viską sudėlios taip, jog teks likti namuose ir sukti galvą, kuo užsiimti.

Kaip ir kaskart su sunkiasvoriu krovininiu vilkiku išsiruošęs į kelionę pusamžis vyriškis nesitikėjo, kad grįžti atgal teks tik po kelių mėnesių ir jau kitokiu automobiliu. Prancūzijoje jį prie vairo ištiko širdies smūgis. Per stebuklą išlikęs gyvas Valdas ilgai gulėjo ištiktas komos ir tik po kelių mėnesių į namus buvo pargabentas specialiu medicininiu automobiliu. Vyriškis ilgai stojosi ant kojų ir kabinosi į gyvenimą. Kiek apsveikęs ėmė galvoti apie tai, kaip prisidėti prie šeimos biudžeto, nes išgyventi lengva nebuvo.

„Išgirdau, jog darbo biržoje (dabar užimtumo tarnyba – aut. past.) galima gauti paramą ir įsteigti sau darbo vietą. Kreipiausi į Vilkaviškyje dirbančius specialistus, jie man viską paaiškino ir aš nusprendžiau įsigyti aliejaus spaudimo įrangą. Sugalvojau spausti aliejų, nes toks darbas – nesunkus ir man labai tiko. Juolab kad kieme turėjau neblogas patalpas, kur prieš nelaimę ketinau įsirengti pirtelę ir pobūvių salę. Teko planus pakoreguoti“, – pasakojo V. Skilčius.

Paramą darbo vietai steigti Užbaliuose gyvenantis vyras gavo bemaž prieš pusantrų metų. Pagal Aktyvios darbo rinkos politikos priemonės „Parama darbo vietoms steigti“ savarankiško užimtumo rėmimo programą jis gavo 14 500 eurų subsidiją. Už tas lėšas įsigijo aliejaus spaudimo presą bei filtrą, krovininį mikroautobusą ir jau pernai sausį sukūrė sau aliejaus spaudėjo darbo vietą.

Savo spaudykloje Valdas gamina linų ir kanapių aliejų. Jo nusipirkti žmonės atvažiuoja į namus. Mat Skilčiai įsikūrę ne pačiuose Užbaliuose, o kiek atokiau nuo kaimo jų namas šviečia iš tolo, prie įvažiavimo įrengtas stendas su užrašu „Aliejus“.

Į užbališkio spaudyklą žmonės aliejaus atvažiuoja patys. Tiesa, prieš Kalėdas savo produkciją teko ir pavežioti, nes kai buvo sukurtas interneto puslapis, pavadinimu „Skiltelė“, užsakymai pasipylė ne juokais. Juolab kad šventinei prekybai spaudykla pasiūlė rinkinius dovanų dėžutėse. Žmonėms patiko ir Valdo siūloma kanapių arbata, sėklos, taip pat šio augalo sėklų baltymai, vadinami supermaistu.

„Aš pats dažnai vartoju kanapių baltymus. Šis produktas yra savito, tarsi riešuto skonio. Gardinu juo maistą, taip šiam suteikdamas daug naudingų savybių. Žalių miltelių pavidalo produkte gausu mūsų organizmui reikalingų baltymų, skaidulinių medžiagų, omega-3 bei omega-6 riebalų rūgščių, vitamino B. Tinka sportuojantiems žmonėms ir visiems, kurie rūpinasi savo sveikata. Man šis produktas padeda, kai užpuola nuovargis, kartu sustiprina imunitetą. Dedu jo į jogurtą, žaliuosius kokteilius, varškę, maišau su sultimis ar tiesiog pabarstau ant sumuštinių, salotų, – pasakojo V. Skilčius.

Anot jo, apskritai labai naudinga vartoti kanapių ir linų sėklų aliejų. Aišku, jeigu tai yra šalto spaudimo produktas. Kaitinant sėklas žūsta visos jų gerosios savybės ir praktiškai lieka tik riebalai.

Savo aliejų vyriškis sakė naudojantis visur: pila į košes, ant salotų. Nors šeimyna kartais raukosi, bet, pasak Valdo, sveikas maistas paprastai labai skanus nebūna. O kai pripranti, tai kitaip ir nesinori...