Grūdų augintojų asociacijos administracijos direktorius Ignas Jankauskas Eltai sakė, kad apie sprendimą palikti ŽŪR asociacijoje buvo kalbama jau nuo 2014 metų, o dabar, pamačius, kad situacija blogėja, sprendimas buvo įgyvendintas. DELFI žiniomis, pasitraukė keturios organizacijos, tarp jų įtakinga Lietuvos ūkininkų sąjunga. Žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos grūdų augintojų asociacija ir Pieno gamintojų asociacija.

„Tikėjomės, kad su ŽŪR pavyks atrasti bendrą kalbą, bet Žemės ūkio rūmuose situacijai blogėjant, demokratijos padėčiai negerėjant paskutiniame susirinkime galutinai buvo nuspręsta išstoti.

Vienas iš labiausiai įskaudinusių sprendimų, kai Žemės ūkio rūmų taryba vienbalsiai balsavo už tiesioginių išmokų persiskirstymą tarp ramsčių, (...) atimant iš žemdirbių, tokių kaip mūsų - Grūdų augintojų asociacijos narių - pinigus ir skiriant juos, pavyzdžiui, ekologiniam ūkininkavimui“, - teigė I. Jankauskas.

Jis sakė, kad toliau grūdų augintojams bus atstovaujama per Žemės ūkio tarybą.

„Turime veikiančią, labai alternatyvią organizaciją, kurios steigėjai esame patys, ir dėsime pastangas didinant jos žinomumą“, – akcentavo I. Jankauskas.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS), įteikusios prašymą išeiti iš ŽŪR, pirmininkas Jonas Talmantas taip pat sakė, kad LŪS yra nepatenkinta tuo, jog parama buvo perskirstyta iš pirmojo ramsčio (tiesioginių išmokų) į antrąjį (kaimo plėtrą).

„Paskutinis benzino pliūpsnis į ugnį buvo iš pirmo ramsčio lėšų perkėlimas į antrą, dėl to per visą laikotarpį dabar patirsime 427 mln. eurų nuostolių. (...) Tai ar galime susitaikyti su situacija, kai žemdirbiškos pagrindinės organizacijos nepritaria, bet pritaria šiaudų, sliekų, žirgų asociacijos, kurių neliečia toks klausimas, jie balsuoja ir taryba priima tokį sprendimą“, - sakė J. Talmantas.

Tuo metu ŽŪR pirmininkas A. Svitojus sakė, kad šalyje didėja atskirtis tarp vidutinio ir stambaus ūkio, o pastarasis, turėdamas lėšų, nori valdyti.

„Tai nėra demokratinis principas, kad aš turiu pinigų, turiu balsą ir visi kiti klausykite. Tokių yra gal 1 proc. iš ūkininkų, ir šiuo atveju tas negerumas vystosi. Mes bandome kalbėtis, tartis, gruodžio viduryje ar pabaigoje vyks pakartotinės diskusijos, ką daryti, nes gauname daug laiškų, raštų iš rajoninių skyrių, ūkininkų, kad jie nieko nežino, ką sprendžia keli asmenys“, - kalbėjo A. Svitojus.

Jo teigimu, darbas Žemės ūkio rūmuose nesutriks, nes, pavyzdžiui, iš ŽŪR palikusios Pieno gamintojų asociacijos atskilę nariai įkūrė Smulkaus ir vidutinio pieno ūkio asociaciją, kuri pasiprašė įstoti į ŽŪR. Anot A. Svitojaus, tokiu būdu vyksta rokiruotė.

„Artėja rinkimai, bando daryti įtaką sektoriuje tam tikros jėgos, bet savivalda iš to tik stiprėja, mes jungiamės į didesnius demokratinius procesus, ir jei ŽŪR buvo bandoma valdyti vienai arba kitai grupei darant didesnę jėgą, tai šiuo atveju gebėjimas matyti žemdirbį, kaimo žmogų atsiranda didesnis“, - kalbėjo ŽŪR pirmininkas.