Anot Laimos Stragienės, jei „amerikonka“ – taip vadinama piktžolė galinsoga – nugalės ir nustelbs burokėlį ar morką, nenuravėtų daržovių derlius sumažės arba gali prapulti.

L. Stragienė pasakojo, kad šiuo metu ūkis samdo iki 10 daržų ravėtojų. Bet tiek yra per mažai. Už 10 metrų nuravėtų burokėlių moka 50 centų. Už tiek pat nuravėtų morkų – eurą. „Vakar atvažiavo moteris iš Jonavos su dviem dukrom. Per dieną uždirbo 60 eurų“, – pasakojo ūkininkė.

Pasak ūkininkų, pagal mūsiškes daržovių kainas dar brangiau už darbą mokėti neįmanoma – būtų tiesiog nuostolis, nes lietuviai ekologiškos produkcijos labai vertinti dar neįpratę. Verčiau pirks chemikalais apdorotą, nei mokės kelis kartus brangiau. Purkšti herbicidais nuo piktžolių taip pat negalima, nes ūkis ekologinis. Taigi, neravėtos lysvės ūkininkams – tikras galvos skausmas.

Kartu pašnekovė pasidžiaugė, kad daugėja sąmoningų, ekologiškus produktus vertinančių vartotojų, o du mūsų rajono vaikų darželiai dalyvaus naujoje ekologinio maitinimo programoje. Tai verčia stengtis. Tačiau reikia dar daugiau darbo rankų.

„Dukra sako – gal kada įpirksime ravintį robotą“, – liūdnai juokauja ūkininkė. Puikiai žino, kad šiuolaikinis biologijos mokslas siūlo įvairių naujovių – ne tik nuo piktžolių apsaugančių herbicidų, bet ir aktyvuotų, per mėnesį užaugančių daržovių sėklų. „Tačiau kokią „dovaną“ kartu su tokiomis daržovėmis gauna mūsų organizmas“, – ant tokių naujovių pyksta ūkininkė.

Iš 200 ha ekologinio ūkio 10 ha šeima yra skyrusi daržovėms. Augina bulves, burokėlius, morkas, griežčius, ropes, moliūgus, cukinijas, krapus, bazilikus ir kitas įvairias daržoves ir žalumynus.

Ravėtojų Stragiai sako ieškantys ir per Darbo biržą, ir įvairiais savais kanalais. Laima dažniausiai pati telefonu skambina ankstesniais metais dirbusiems žmonėms. Kartais prisišaukia, kartais jie ką nors parekomenduoja, deja, neretai signalas rodo „neryšio zoną“.

Pagal Darbo biržos siūlymą nuolatiniam darbui buvo įdarbinta nemažai žmonių, tačiau daliai jų tai – tik formalumas. Vieni tesugeba padirbti kelias dienas, kiti visai nenori – būna „žiūrovais“. Tačiau ūkyje yra ir puikių, nuolat dirbančių žmonių, vertinančių ir darbą, ir atlyginimą.

Vilniaus ūkininkų turgeliuose ir internete savo produkcija prekiaujančio ūkio įkūrėjai nelinksma dėl šių metų orų – pavasarį nieks nedygo, uždžiovino, teko atsėti. O dabar svilina karščiai. Spėja, kad jei ne šitoks didelis karštis, gal talkininkų ir lengviau prisikviestų, tačiau dabar – didžiulė bėda. Atidėlioti niekaip negalima – po lietų žolė tiesiog pasipylė.