Asmuo, kuriam pateiktas reikalavimas nugriauti savavališką statinį ar išardyti savavališkai pastatytas ar perstatytas statinio dalis, turi teisę nustatyta tvarka parengti statinio projektą ir, sumokėjus Statybos įstatymo nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą (SLD).

Tačiau nesąžiningiems statytojams savivalė nepigiai kainuoja – tiek pinigais, tiek laiko sąnaudomis. Tuo jau įsitikino, pavyzdžiui, daugiabučio namo sostinės Kalvarijų g. 84 statytojas.

Pernai Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) pareigūnai jam pateikė privalomąjį nurodymą nugriauti šį savavališką statinį. Tačiau statytojas nutarė jį įteisinti. Už savavališkos statybos įteisinimą jis sumokėjo 12 tūkst. eurų įmoką, ir Vilniaus m. savivaldybės administracija išdavė jam leidimą statyti naują statinį – 11 aukštų daugiabutį.

Tačiau VTPSI nustatė, kad ir šis leidimas išduotas neteisėtai, todėl kreipėsi į teismą, kad panaikintų jo galiojimą.

Statytojas savo tikslo neatsisakė ir pagal šiemet parengtą svečių namų statybos projektą gavo naują SLD. Šįkart, kaip parodė VTPSI patikrinimas, SLD buvo išduotas teisėtai.

Tačiau savavališkos statybos įteisinimo procesas tuo nesibaigė – šiuo metu statytojas ardo projekto, pagal kurį išduotas minėtas leidimas, neatitinkančias pastato dalis. Be to, pasikeitė ir pastato paskirtis (iš daugiabučio į svečių namus), dėl to statytojas gali negauti ir planuoto pelno.

Nuo kitų metų sausio, įsigaliojus teisės aktų pakeitimams, savivalė kainuos dar brangiau. Įmokos už savavališkos statybos įteisinimą bus dvigubai didesnės. Be to, jas turės mokėti visi statytojai, nepriklausomai nuo to, ar jiems surašytas savavališkos statybos aktas. Didės ir baudos juridiniams asmenims už savavališką statinių, ypač už didelių ar statomų saugomose teritorijose, statybą.