Žuvininkystės departamentas jau kreipėsi į tarptautinę Žvejybos šiaurės rytų Atlante komisiją (angl. North East Atlantic Fisheries Commission, NEAFC)  dėl papildomo informacijos patikrinimo, skelbia Žemės ūkio ministerija.

Rusijos pareigūnai pažeidė sulaikymo procedūras. Esant įtarimui, kad laivas nepaisė sienų, inspektoriai gali patikrinti laivą, tačiau tai negali būti ginkluotas patikrinimas. 

Tuo tarpu laivo „Jūrų vilkas“ kapitonui teko susidurti su ginkluotais pareigūnais, o jam atsisakius plaukti į Murmansko uostą, laivas buvo nuplukdytas jėga. 

„Ši situacija neturi precedento. Patikrinome, pagal turimus žvejybos žurnalo ir palydovinės sistemos duomenis „Jūrų vilkas“ žvejodamas nekirto sienų ir nepažeidė įstatymų. Laivas buvo jėga plukdomas į Murmansko uostą. Pagal tarptautinės teisės nuostatus tokių procedūrų negali būti, tai akivaizdus teisių pažeidimas. „Jūrų vilkas“ buvo tarptautiniuose vandenyse, tad Rusijos pareigūnai turėjo informuoti tarptautines organizacijas ir  Lietuvos institucijas“, – kalbėjo Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis direktoriaus pareigas Aidas Adomaitis.

Kol kas palydovinės sistemos užfiksavo tik vieną atvejį, kai Lietuvos laivas nuplaukė per toli ir kirto sieną, tai įvyko rugsėjo 8 d. Laivas Rusijos Federacijos zonoje buvo tik vieną valandą. 

Rusijos institucijos dėl šio įvykio pretenzijų nepareiškė. Pažymima, kad žvejybos laivas gali kirsti valstybių išskirtinės ekonominės zonos sienas, jei žvejybos operacijos nėra vykdomos ir siena kertama dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, siekiant išvengti blogų oro sąlygų, plaukiant iš vienos žvejybos zonos į kitą, grįžtant į uostą ir panašiai.

Precedento neturintis įvykis atsitiko reguliuojamoje teritorijoje, tarptautiniuose vandenyse. Kapitonui atsisakius paklusti, laivo valdymas buvo perimtas ir laivas jėga nuplukdytas į Rusijos Murmansko uostą.  Lietuvos laivo įgulą sudaro 28 žmonės, trys iš jų – Lietuvos piliečiai.

Lietuvos konsulas vakare atvyks į Murmanską

Lietuvos konsulas pirmadienio vakarą turėtų atvykti Murmanską, kur naktį atplukdytas Rusijos pareigūnų sulaikytas Lietuvos žvejybinis laivas, BNS pranešė Lietuvos diplomatai.

„Konsulas šįvakar bus Murmanske. Laivas šiuo metu yra Murmansko uoste, jis atplukdytas šiąnakt“, - pirmadienį sakė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Rasa Jakilaitienė.

Konsulas bendraus su atsakingomis Rusijos institucijomis ir teiks pagalbą trims Lietuvos piliečiams, tarp kurių yra laivo kapitonas.

Lietuva pareiškė protestą Rusijai dėl sulaikyto žvejybinio laivo „Jūrų vilkas“, teigdama, kad jis sulaikytas tarptautiniuose vandenyse panaudojus jėgą. Rusija teigia, kad Lietuvos laivas užsiėmė neteisėta krabų žvejyba Rusijos zonoje.

Rusijos ambasada Lietuvoje po incidento išplatino pranešimą, kuriame nurodo, kad laivas „Jūros vilkas“ rugsėjo 18-osios vakarą (21  val. Maskvos laiku) buvo sulaikytas Rusijos zonoje  - laive esą aptikta apie 15 tonų sugautų krabų.

Taip pat informuojama, kad į laivo denį išsilaipinus inspektorių grupei, jau rugsėjo 19-osios naktį kapitonas, esą vykdydamas laivo savininko nurodymus, bandė išvesti laivą į Norvegijos ekonominę zoną.

Anot Rusijos atstovų, dėl šios priežasties laivą persekiojo ir netrukus sustabdė Rusijos pasienio pareigūnai. Ambasada taip pat informavo, kad laivas bus nuplukdytas į Murmansko uostą, tačiau detalesnės informacijos apie įgulos likimą nepateikė.

Rusijos Barenco juroje žvejybos laivas „ Jūrų Vilkas“ buvo sulaikytas tarptautiniuose vandenyse penktadienį - anot Lietuvos pareigūnų, laivo kapitonas buvo nušalintas jėga, įgula sulaikyta, o laivas nuplukdytas į Muransko uostą. Dėl laivo sulaikymo Rusijai Lietuva išsiuntė notą.

Lietuvos laivo įgulą sudaro 28 žmonės, trys iš jų – Lietuvos piliečiai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (186)