„Toks spekuliatyvus atstovo pareiškimas negali būti priimtinas“, – sakė Turkijos ES reikalų ministras Omeras Celikas žurnalistams spaudos konferencijoje ir paragino ES „gerbti demokratinius procesus“.

Šis jo pareiškimas nuskambėjo, Briuseliui paraginus Ankarą pradėti „skaidrų tyrimą“ dėl galimų balsavimo procedūrų pažeidimų per sekmadienio referendumą, per kurį prieštaringai vertinamas konstitucines pataisas palaikanti stovykla nugalėjo labai nedideliu balsų skirtumu.

„Mes raginame Turkijos pareigūnus labai kruopščiai apsvarstyti kitus veiksmus ir siekti kuo platesnės tautos santarvės dėl nacionalinio referendumo tyrimo“, – sakė per spaudos konferenciją Briuselyje Europos Komisijos atstovas Margaritis Schinas.

Tarptautiniai stebėtojai pirmadienį pareiškė, kad referendumo kampanija vyko „nelygiomis žaidimo sąlygomis“ ir kad balsų skaičiavimą aptemdė procedūrų pakeitimai, panaikinę kai kuriuos saugiklius.

Tačiau O.Celikas sukritikavo stebėtojų ataskaitą, pavadindamas ją „nepagrįsta“ ir „nutolusia nuo brandžios“.

Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro ( ODIHR) ir Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (PACE) stebėtojai „peržengė savo ribas“, pareiškė jis.

Opozicija paprašė anuliuoti referendumo rezultatus

Dėl įtarimų manipuliacijomis Turkijos opozicinė partija CHP paprašė anuliuoti sekmadienį vykusio referendumo dėl prezidentinio valdymo sistemos šalyje įvedimo rezultatus. Ji antradienį Rinkimų komisijai Ankaroje įteikė atitinkamą prašymą, praneša agentūra AFP.

„Tai buvo neteisėtas balsavimas“, – pareiškė prašymą pateikęs partijos vicepirmininkas Buelentas Tezcanas. Anot jos, nėra jokios kitos galimybės, kaip tik anuliuoti referendumą.

Preliminariais duomenimis, sekmadienį vykusiame referendume 51,4 proc. turkų pritarė prezidentiniam valdymui.

Opozicija dar savaitgalį prakalbo apie manipuliacijas. Ginčą sukėlė Rinkimų komisijos sprendimas jau vykstant balsavimui galiojančiais pripažinti ir balsavimo biuletenius vokuose, nepažymėtuose oficialiu antspaudu. Tai, opozicijos įsitikinimu, atvėrė kelią sukčiavimui.

CHP pirmininkas Kemalis Kilicdaroglu laikraščiui „Hurriyet“ sakė, kad Rinkimų komisija „pakeitė žaidimo taisykles vykstant žaidimui“. Tai esą nedovanotina.

Rinkimų komisijos sprendimą bei agitacinės kampanijos eigą kritikavo ir Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojų misija. Tačiau opozicijos kaltinimų dėl sukčiavimo ji kol kas nepatvirtino.