Senatoriai turėtų pritarti tam, kad jų skaičius nuo 315 būtų sumažintas iki 100, o tai iš esmės reiškia, kad jie neteks galios atstatydinti vyriausybę - šis saugiklis buvo įdiegtas po Antrojo pasaulinio karo, siekiant užkirsti kelią fašizmo sugrįžimui.

„Tai didi Matteo Renzi pergalė... kuri parodys Italijai ir Europai, kad jis gali reformuoti nereformuojamą šalį“, - naujienų agentūrai AFP sakė politikos mokslų profesorius Roberto D'Alimonte iš Guido Carli Laisvojo tarptautinio socialinių mokslų universiteto (LUISS) Romoje.

„Ši reforma supaprastins vyriausybių formavimo procesą, įstatymų priėmimą, susilpnins lobistų įtaką ir pavers parlamentą labiau atskaitingu“, - sakė jis „superantradienį“ - taip šią dieną praminė italų spauda.

Jaunatviškas Italijos premjeras nusprendė supaprastinti šalies valdymą sumažinus aukštųjų parlamento rūmų, kurie dabar gali vilkinti ar blokuoti teisės aktų priėmimą, galias, paversdamas šį tikslą vienu svarbiausių savo darbotvarkės punktų.

Pagal dabar galiojančią sistemą, dvi valstybės valdžios šakos turi vienodą politinį svorį. Transformavus Senatą į mažus regionams atstovaujančių įstatymų leidėjų rūmus, bus greičiau priimami teisės aktai, nes nebereikės jų projektų siuntinėti pirmyn ir atgal iš vienų parlamento rūmų į kitus.

Tai taip pat turėtų padaryti galą dažnai nestabilių vyriausybių kaitai Italijoje, kur nuo 1946 metų dirbo 63 skirtingos administracijos.

„Tai bus permaina, kokios iki M.Renzi nesugebėjo įgyvendinusi jokia kita vyriausybė“, - sakė Guido Carli Laisvojo tarptautinio socialinių mokslų universiteto Valstybės valdymo mokyklos direktorius Sergio Fabbrini, pažymėjęs, kad pirmoji komisija dėl dvejų rūmų parlamentinės sistemos reformos buvo sudaryta dar 1983-iaisiais.

Italija ir Rumunija šiuo metu yra vienintelės Europos valstybės, kuriose vyriausybei per balsavimą būtina užsitikrinti abejų parlamento rūmų pasitikėjimą.