Dar daugiau - Vilniaus miesto savivaldybė svarsto bausti bendrovę „Žirmūnų būstas“, nes ji neužkirto kelio legioneliozės atvejui sostinėje esančio daugiabučio karšto vandens sistemoje.

„Žirmūnų būstas“ šio namo karšto vandens priežiūrą yra patikėjęs bendrovei „Adminsta“ ir būtent šiai bendrovei priekaištų išsako Nacionalinis visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamentas. Tačiau sostinės vicemeras Valdas Benkunskas sako, kad savivaldybė gali imtis veiksmų tik prieš „Žirmūnų būstą“.

„Bet kokiu atveju tyrimą atliksime ir žiūrėsime, kaip savo pareigų laikėsi paskirtas būsto administratorius. Šiuo atveju didelio tyrimo nereikės, nes jau praktiškai viskas yra nustatyta. Atsakomybė, kas vyksta šilumos punkte, tenka administratoriui, už tai jis gauna iš gyventojų pinigus, ką jis renkasi subrangovu ir kas tai realiai prižiūri, jau yra jo pasirinkimas ir jo atsakomybė. Mes pirmiausia turime santykį su „Žirmūnų būstu“. Daugiausia, ką mes iš savo pusės galime padaryti, tai skirti baudą, bet tos baudos – simbolinės, jos tikrai neveikia“, – BNS ketvirtadienį sakė V. Benkunskas.

„Žirmūnų būstas“, sužinojęs apie šią situaciją, tikina ėmęsis visų priemonių: informavo gyventojus, įpareigojo šilumos sistemų priežiūrą vykdančią bendrovę „Adminsta“ pakartotinai atlikti termošoką.

„Pirmą kartą mūsų reikalavimų termošokas buvo atliktas vasario 1 d., o sužinoję, kad legionelių vis dar likę, kovo 8 d. „Adminstos“ pareikalavome pakartotinai atlikti termošoką. Įpareigojome padidintą temperatūrą laikyti nuo 19 val. vakaro iki 8 val. ryto. Apie tai gyventojus informavome skelbimais ir SMS žinutėmis, kartu pateikėme rekomendacijas, kaip elgtis esant tokiai situacijai.Pabrėžiame, kad „Žimūnų būstas“ yra tik daugiabučio namo administratorius, tačiau šilumos sistemų priežiūros nevykdo“, - rašoma atsakyme DELFI.

„Žirmūnų būstas“ tikino šiuo klausimu intensyviai bendraujantis su visomis atsakingomis institucijomis, tame tarpe ir su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru bei kartu siekia nustatyti, ar šilumos sistemų prižiūrėtojas ėmėsi visų veiksmų, kurie jiems priklauso. Jei tyrimas parodys, kad „Adminsta“ neužtikrino bakterijų sunaikinimo, šios įmonės atžvilgiu bus imtasi griežčiausių priemonių.

„Adminstos“ direktorius Jonas Ūselis BNS savo ruožtu sako, kad vykdant terminį šoką būtina, kad patys gyventojai prisidėtų. Jų prašoma nurodytu laiku leisti karštą vandenį butuose, kad bakterijos žūtų čiaupuose, dušų galvutėse, tačiau šio namo gyventojai esą nevykdo nurodymų.

„Mūsų turimi faktiniai duomenys apie karšto vandens panaudojimą name rodo, kad didžioji dalis butų to „parėdymo“ neklauso ir vandens suvartojimas tuo laikotarpiu yra nulinis arba keli litrai. Gyventojai patys sau nepadeda, mums nereikia padėti, nes mes savo pareigą – užtikrinti vandens temperatūrą iki buto įvado – įvykdome visada, bet be pačių savininkų intereso nieko nebus“, – BNS aiškino J.Ūselis.

Jo manymu, būtent vamzdžių atšakose į butus stovinčiame ir vėstančiame vandenyje ir galėjo rastis bei daugintis pavojingos bakterijos. Jis taip pat tikino, kad savo paaiškinimus ketvirtadienį ketina pateikti NVSC.

„Jie nesąmonių prirašė: užsukti vandenį ir daryti termošokus. Be kaip? (...) Centriniame vamzdyne temperatūra visada yra tinkama“, – garantavo įmonės vadovas ir pabrėžė, kad šiame name nebuvo taikomi nakties ir dienos temperatūrų režimai, ką sveikatos specialistai nurodo kaip vieną iš galimų bakterijų atsiradimo priežasčių.

Pavojingiausi vandens garai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė informavo, kad mirusi moteris buvo vyresnio amžiaus, mūsų duomenimis, ji turėjo lėtinių ligų. Ligoninė, kurioje ji buvo gydoma ir mirė, buvo atlikti tyrimai ir nustatyta, kad mirties priežastis – legionelizė.

„Reikėtų pabrėžti, kad ši liga neplinta geriant vandenį. Legionella bakterijos, sukeliančios legioneliozę, plinta tik per vandens purslus, kurie susidaro pavyzdžiui, duše, sūkurinėse voniose ir pan. Taip pat reikėtų pabrėžti, kad gyventojų imlumas šiai ligai nėra didelis. Užsikrėtimo rizika priklauso nuo bakterijų koncentracijos vandenyje bei žmogaus imuniteto“, - aiškino ji.

Nacionalinio visuomenė sveikatos centro Vilniaus departamento direktoriaus nurodymu visos priemonės, skirtos vandens saugumui atstatyti, turi būti įgyvendintos iki kovo 15 d. kai tik bus atliktos visos priemonės ir gauti tyrimų rezultatai, įrodantys, kad vanduo yra saugus, bus galima atnaujinti karšto vandens tiekimą šiems gyventojams.

„Šį namą dar stebėsime keletą mėnesių iš anksto neinformuodami karšto vandens tiekėjo“, - sakė R.Lingienė.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atlieka užkrečiamųjų ligų (ir mirties nuo jų) atvejų epidemiologinius tyrimus siekdamas užkirsti kelią susirgti kitiems gyventojams. Karšto vandens tiekėjų kontrolę vykdo Valstybinė energetikos inspekcija.

„Tirdami pastarąjį atvejį pastebėjome, kad šioje srityje daug spragų – tiek karšto vandens tiekėjams, tiek šilumos punktų prižiūrėtojams, tiek kontrolę vykdančiai institucijai trūksta žinių ir supratimo apie legioneliozės prevencijos priemones, kurios yra apibrėžtos teisės aktuose ir kurių būtina laikytis eksploatuojant gyvenamuosius namus. Todėl jau kitą savaitę organizuojame susitikimą, į kurį bus pakviesti tiek savivaldybės administracijos, tiek Valstybinės energetikos inspekcijos atstovai, taip pat pastatų administratoriai, šilumos punktų prižiūrėtojai. Susitikime, kuris vyks Vilniaus savivaldybės patalpose, bus aptarti visi svarbiausi legioneliozės prevencijos klausimai, kad ateityje būtų išvengta tokių atvejų“, - pabrėžė Vilniaus departamento direktorė.

Aiškinasi bakterijų išplitimą kituose mikrorajonuose

Kaip informuoja BNS, vandens tiekimas daugiabutyje vis dar nėra nutrauktas.

„Su ta įmone visiškai nepavyksta bendrauti, net oficialių dokumentų nepavyksta įteikti, jie per antstolį bus vežami. Tiesiog visiškas nebendravimas, jokio atgalinio ryšio. Turime ryšį tik su gyventojais ir „Žirmūnų būstu“. Pagal juos, vanduo šiuo metu neatjungtas, nes buvo vykdomas terminis šokas“, – BNS ketvirtadienį sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Vonios čiaupas

Ji teigė neturinti duomenų, ar terminis šokas vykdytas tinkamai. R.Lingienės aiškinimu, po terminio šoko turėtų būti atjungtas vandens tiekimas. Norint sunaikinti Legionella bakterijas, termošoką reikėtų kartoti kelis kartus, tad karštas vanduo gyventojams vėl trumpam būtų įjungtas, bet jo naudoti nebus galima.

„Matėme, kad gyventojai yra įspėti dėl terminio šoko. Vanduo turi būti pirmiausia nukenksmintas, nes jei jį tiesiog atjungsi, niekas nepasikeis“, – aiškino R.Lingienė.

Anot jos, centro specialistai šiuo metu aiškinasi dar kelis galimus šios ligos paplitimus kituose daugiabučiuose, vienas jų – taip pat Žirmūnuose, o kitas – Lazdynuose.

Bėda – nepakankamai karštas vanduo

Vandens gerinimo sistemų įmonės direktorius Eimantas Balčiūnas pasakojo, kad vandens sistemas nuo legioneliozės bakterijų geriausiai dezinfekuoja dvi priemonės.

„Mes su šia istorija tiesiogiai nesusiję, tačiau įrenginėjame įrangas, kurios naikina Legionella bakterijas. Viena efektyviausių priemonių – ultravioletinės lempos, kurios įstatomos į vandentiekio vamzdį. Prieš jas įstatant, žinoma, turi būti išplauta sistema. Antras būdas, kuris labiau skirtas dideliems pastatams – tai specialios įrangos, kurios dozuoja minimalų specialaus chemikalo kiekį. Šie chemikalai išnaikina bakterijas ir yra visiškai nekenksmingi žmogui“, - aiškino jis.

Šios priemonės nėra pigios. Galėtų pakakti įprastinės – vandens temperatūros profilaktinių veiksmų, tačiau ši priemonė turi daug trūkumų.

E. Balčiūnas pabrėžė, kad Legionella bakterijos pavojingiausios garų pavidalu, kai garuoja karštas vanduo. Jei vanduo karštesnis nei 65 laipsnių, bakterijos būtų sunaikintos, tačiau tokia temperatūra dažnai yra nepasiekiama.

„Taupymo sumetimais tokios temperatūros dažnai nesukeliamos, tai vis tiek yra piniginiai kaštai, mat brangsta prižiūrėjimas, laikymas. Jei vandentiekio sistema labai didelė, net pakėlus temperatūrą, tolimiausiame taške dėl šiluminių vamzdynų nuostolių ji nepakyla iki reikiamos. Pas žmogų prie čiaupo bakterijos gali likti, nes ten nėra 60-65 laipsnių temperatūros“, - perspėjo jis.

Privačiuose namuose naudojami modernūs šilumos įrengianiai automatiškai kartą per savaitę padidina temperatūrą ir taip išvalo visas galimas bakterijas.

„Legionella mėgsta kauptis ten, kur nejudantis vanduo. Jei vanduo yra nuolat pratekantis, grėsmės nėra“, - sakė jis.

E. Balčiūnas piktinosi, kad Lietuvoje nėra įstatymiškai apibrėžta Legionella bakterijų naikinimo tvarka.

„Higienos centras, nuvykęs į probleminę vietą, liepia naikinti bakterijas, tačiau kaip tai daryti, kad viskas būtų nuolat prižiūrima – įstatymiškai neapibrėžta. Pavyzdžiui, mūsų kaimynai lenkai tai įtvirtinę įstatyminiu lygiu – kokia turi būti įranga, kokius veiksmus būtina atlikti. Pas mus to nėra ir problema niekada nebuvo viešinama“, - sakė įmonės Infes technologijos vadovas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (65)