Su sveikatos problemomis dažniausiai susiduriame šaltuoju metų laiku, kai organizmui ima trūkti vitaminų ir mineralų, rašoma pranešime spaudai. Kompensuoti jų stygių galima vartojant įvairius maisto papildus, tačiau ar jie yra efektyvi pagalba siekiant sustiprinti organizmą?

Mitas, kad vartojame per daug maisto papildų

Tai vienas dažniausių mitų. Lietuvos maisto papildų gamintojų asociacijos užsakymu „Baltijos tyrimai“ atliko apklausą, kuri atskleidė, kad mūsų šalyje per 12 mėnesių laikotarpį maisto papildų bent kartą vartojo apie 44 proc. gyventojų.

Atrodytų, skaičiai nemaži, tačiau Vilniaus universiteto tyrimų duomenimis, reguliariai mūsų šalyje maisto papildus vartoja tik 6 proc. gyventojų. Lyginant su senųjų Europos Sąjungos šalių ar Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojais, iš kurių net 60-80 proc. reguliariai vartoja maisto papildus, šis skaičius yra labai mažas.

Papildomos išlaidos ar investicija į sveikatą?

Galima išgirsti nuomonių, kad vartoti maisto papildus – tai leisti pinigus vėjais. Tačiau įvairūs tyrimai atskleidžia kitokią tiesą, Maisto papildų vartojimas gali ženkliai sumažinti sveikatos priežiūrai išleidžiamas lėšas.

Amerikos mokslininkai tikina, kad tinkamas maisto papildų širdžiai, akims ir kaulams vartojimas iki 2020-ųjų medicininei priežiūrai skiriamų lėšų dalį galėtų sumažinti net 50 mlrd. JAV dolerių.

Šiemet tyrimų agentūros „Frost & Sullivan“ atlikto tyrimo duomenimis, jei visi vyresni nei 55 metų amžiaus žmonės Europos Sąjungoje pradėtų vartoti omega-3 riebalų rūgščių turinčius maisto papildus, dėl mažesnės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos šalys per penkerius metus galėtų sutaupyti apie 64,5 mlrd. eurų. Paskaičiuota, kad kiekvienas į omega-3 papildus investuotas euras leistų sutaupyti 2,29 euro.

Ar neužtenka tik maisto?

Pagrindinis mitybos principas skelbia, jog tam, kad gautume visų organizmui reikalingų medžiagų, reikia valgyti įvairų maistą. Deja, ne visiems ir ne visada tai pavyksta.

Subalansuotai mitybai dažnas šiuolaikinis žmogus skiria per mažai dėmesio. Valgantys greitąjį maistą, dažnai užkandžiaujantys ne itin sveikais produktais ar besilaikantys įvairių dietų žmonės rizikuoja, kad organizmas nebus tinkamai aprūpintas visais reikalingais vitaminais ir mikroelementais.

Kasdieniame mitybos racione turėtų būti kuo daugiau šviežių vaisių ir daržovių. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojama dienos norma – penkios porcijos. Tačiau kiek žmonių reguliariai laikosi šios rekomendacijos?

Jeigu mitybos įpročiai neleidžia organizmo aprūpinti reikalingais vitaminais ir mikroelementais, rekomenduojama trūkstamų medžiagų gauti vartojant maisto papildus.

Nauda įrodyta tyrimais

Abejojantiems maisto papildų veiksmingumu, mokslininkai pateikia konkrečių faktų apie jų naudą sveikatai.

ES atliktų tyrimų duomenimis, jei vyresni nei 55 metų žmonės kasdien suvartoja po 1 g omega-3 riebalų rūgščių, tikimybė susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis sumažėja 4,9 proc.

JAV atlikto tyrimo rezultatai atskleidžia, kad žmonėms tinkamai maitinantis ir racioną papildant būtinomis organizmui medžiagomis, besikreipiančiųjų į medikus dėl akių ligų galėtų sumažėti 23 proc.

Kada pradėti vartoti maisto papildus?

Mitas, kad maisto papildų reikia tik ligoniams ir pagyvenusiems žmonėms. Maisto papildai padeda stiprinti organizmą ir jauniems bei vidutinio amžiaus žmonėms. Juos ypač rekomenduojama vartoti aktyviai sportuojantiems, dirbantiems sunkų fizinį ar protinį darbą asmenims bei visiems, kurių mityba nėra visavertė.

Kai organizmui trūksta būtiniausių medžiagų, jis pradeda siųsti įvairius signalus. Slenkantys plaukai, trapūs nagai, nemiga, nerviniai sutrikimai, raumenų skausmas, nusilpęs imunitetas ir kiti simptomai gali išduoti, kad jūsų organizmui trūksta tam tikrų vitaminų ir mineralų. Į šiuos signalus reikėtų reaguoti nedelsiant, nes kai kurių organizmui būtinų medžiagų stoka gali padaryti nepataisomos žalos sveikatai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)