Paleisti S. Navicką nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas, panaikinęs Panevėžio apygardos teismo nutartį, kuria kaltinamajam plėšimu suėmimo terminas buvo pratęstas trims mėnesiams – iki rugsėjo pradžios.

„Iš bylos duomenų matyti, kad kaltinamasis S. Navickas sutiko bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis, teisme davė parodymus apie savo ir bendrininkų padarytas nusikalstamas veikas, kas rodo, jog kaltinamasis įvertino savo nusikalstamą poelgį, yra suinteresuotas, kad byla būtų kuo greičiau išnagrinėta ir joje būtų priimtas sprendimas“, – neskundžiamoje nutartyje pažymėjo teisėja Elena Vainienė.

Pasak teismo, iš bylos duomenų matyti, kad S. Navickas neturi jokių galimybių disponuoti pagrobtu didelės vertės turtu, o teisme duodamas parodymus pats ragino kitus bendrininkus grąžinti pagrobtas vertybes.

„Byloje yra duomenų, kad S. Navickas dėl bendradarbiavimo su teisėsaugos pareigūnais nukentėjo pats, taip pat nukentėjo jo artimieji, dėl šių veikų yra atlikti ikiteisminiai tyrimai“, – pažymėjo teismas. Bylą, kurioje S. Navicko sumušimu ir įkalinimo įstaigos darbo dezorganizavimu yra kaltinami du suimtieji (vienas jų taip pat kaltinamas dėl vertingos kolekcijos pagrobimo), šiuo metu nagrinėjama teisme.

Kad S. Navickas būtų paleistas į laisvę, neprieštaravo ir plėšimo byloje valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Jasaitis. Jis ne vieno teismo posėdžio metu prašė suėmimą pakeisti į švelnesnę kardomąją priemonę, tam neprieštaravo ir nukentėjusysis A. Balykas.

DELFI priemena, kad vertingą kolekciją pagrobusius asmenis Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai sulaikė praėjus pusantrų metų po nusikaltimo. Tada paaiškėjo, kad kolekcininką grupuotės nariams pavyko apiplėšti tik per penktąjį bandymą – prieš tai jie net keturis vakarus apsimetę policininkais laukė, kol grįš A. Balyko sūnus Orlandas.

Tyrimo metu nustatyta, kad kaltinamieji įsigijo policijos pareigūno uniformą, radijo stoteles, kaukes, mikroautobusą, šaunamuosius ginklus ir kt. nusikaltimo padarymui būtinas priemones.

Organizuotos grupės nariai pasidalino vaidmenimis: vieni turėjo apsimesti policijos pareigūnu, kiti stebėti aplinką ir informuoti bendrus.

2008-ųjų spalio 10-osios naktį, apie 0.30 val., kai A. Balykas buvo išvykęs į Paryžių, penki kaltinamieji vėl ėmėsi darbo. Teigiama, kad S. Jankūnas radijo ryšiu pranešė S. Navickui, kad link namų jau važiuoja kolekcininko sūnus. Kai jis važiavo pro mišką Antakalnyje, policininku apsimetęs S. Navickas sustabdė O. Balyko vairuojamą automobilį.

Nieko neįtaręs vaikinas sustojo, tačiau iš karto buvo sumuštas, jam buvo uždėti antrankiai.

Vaikinas buvo kankinamas – jam buvo sukiojami pirštai, be to, nusikaltėliai savo pirštais spaudė jo akis, apipylė benzinu ir grasino padegti, jeigu šis neišduos namų kodo ir nepasakys, į kur yra nukreiptos vaizdo kameros. Kur yra laikomos vertingos ikonos, nusikaltėliai neklausė – ši informacija jiems jau buvo žinoma.

Kankinamas jaunuolis pakluso nusikaltėlių reikalavimams – pasakė, kaip patekti į S. Kairio gatvėje esančius namus. Tada jį plėšikai užarė į automobilio bagažinę, o vėliau nuvežė į namus.

Nustatyta, kad nusikaltėliai apie 2.30 val. įsibrovė į kolekcininko namus, sumušė ir surišo čia miegojusią kolekcininko žmoną ir sūnų. Vėliau prie jų buvo atvestas ir bagažinėje uždarytas Orlandas.

Iš kolekcininko namų buvo pagrobta itin vertinga 272 ikonų kolekcija ir kiti vertingi antikvariniai daiktai. Jų vertė – 9 mln. 938 tūkst. Lt. Be to, nusikaltėliai pagrobė ir šaunamąjį ginklą.

Tą pačią naktį jie sunaikino įkalčius – padegė O. Balyko automobilį. Tik paryčiais Balykams pavyko išsilaisvinti – apie apiplėšimą jie pranešė policijai.

Pagrobtus daiktus nusikaltėliai bandė realizuoti per savo pažįstamus ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje. Pavyzdžiui, daugiau kaip 800 tūkst. Lt įvertintus daiktus vienas kaltinamųjų pardavė vos už 52 tūkst. Lt

Ikiteisminio tyrimo metu atlikus kratas kaltinamųjų namuose pareigūnams pavyko rasti dalį pagrobtų meno vertybių Lietuvoje ir užsienyje. Dalis jų buvo gerai paslėptos, kita dalis – jau parduotos.

Šioje byloje kaltinimai pateikti ir televizijos laidos „Akistata“ vedėjo Kristupo Krivicko žmonos Jurgitos broliui Artūrui Barasai.