Ir ne tik priaugti kilogramai kelia rūpesčių, švenčių metu valgymo maratonas tampa tikru iššūkiu ir mūsų skrandžiams.

Nejausti nemalonių persivalgymo simptomų įmanoma net ir valgant per šventes. Pateikiame keletą patarimų, ką daryti, kad šventės būtų ne su nuolatiniu galvos ar skrandžio skausmu, bet su plačia šypsena veide.

Pratinkite savo skrandį prie mažų porcijų

Mūsų skrandis – tai mažytės talpos organas, kuriame maisto gali tilpti nuo 300 iki 500 ml, tiesa, jis mielai priima ir didesnius kiekius, bet kuomet juos priima, tuomet ir pasijaučia: kaip mat atsiranda pilvo pūtimas ir kiti nemalonūs pojūčiai. Ar jums to reikia? Ne? Tuomet valgykite su saiku.

Kai sėsite prie gausiai vaišėmis nukrauto švenčių stalo, atsiminkite vieną auksinę mitybos taisyklę. Jūsų skrandžiui reikia maisto tiek, kiek jo telpa į jūsų delnus be kaupo. Vien šios taisyklės laikydamiesi jūs galite sumažinti persivalgymo riziką. Prie tokių mažų porcijų pratinkite savo skrandį jau iš anksto – jis susitrauks ir švenčių metu suvalgysite daug mažiau.

Ne valgykite viską iš eilės, bet ragaukite su saiku

Atvažiavus pas savo šeimą Kūčių vakarą galva svaigsta nuo įvairiausių kvapų, nosį kutena mamos paruoštos silkutės, o ant stalo padėti kūčiukai taip ir verčia imti vieną po kito, net nesulaukus šventinės vakarienės, o kur dar ta kepta Kalėdų antis ir tas skanus, riebaluose keptas kibinas – taip, visos šios gėrybės yra tikras priešas mūsų skrandžiui, jei tik padauginame ir persivalgome.

Maistas, kuris kepamas su daug aliejaus, labai apsunkina skrandį, geriau sumažinkime tokio maisto porcijas ar atsisakykime jo visai.

Kūčių vakarienę pradėkite nuo lengvesnių patiekalų, tokių kaip mišrainė, pyragaičiai, o taip mėgstamą silkę geriau pasilikite pabaigai – ji sunkiai virškinama. Ragaukite visko po truputį, o ne pilnomis, didelėmis porcijomis. Maisto susimaišymas skrandžiui jau ir taip tikras iššūkis, o jeigu dar to maisto daug – didelė tikimybė, kad jūsų skrandis neatlaikys ir pradės maištauti, prasidės vidurių pūtimas ir skrandžio skausmai.

Tarp valgymų – judėkite

Kalėdų dieną itin geras būdas natūraliai pagerinti virškinimą – pajudėti. Iš ryto galima nueiti į bažnyčia, po pietų su šeima ar draugais pasivaikščioti po miestą, vakarop – eiti pašokti ar į koncertą. Svarbu neužsisėdėti vienoje vietoje ir pajudėti, nes judėjimo metu pagerėja medžiagų apykaita, palankiai veikiamas virškinimo sistemos darbas.

Jei tingite per šventes judėti, tuomet bent ramiai pasėdėkite prie stalo, nepulkite valgyti ir skanauti visko iš karto, palaukite, kol skrandis viską suvirškins. Verta atsiminti, kad greičiausiai skrandis virškina daržoves, lėčiausiai – mėsą.

Dauguma įvairių patarimų, kaip prieš šventes nepersivalgyti, nueina šuniui ant uodegos ir tampa neveiksmingi vos tik tada, kai pradedame skanauti įvairias šventines gėrybes ir leidžiame sau jomis mėgautis be saiko. Tiksliau, prarandame tą saiko jausmą sulig pirmu gardžiu maisto kąsneliu.

Saiko jausmą tikrai turi mūsų organizmas, kuris mums siunčia tokius signalus kaip rėmuo, pilvo pūtimas, skrandžio skausmai, meteorizmas – visi šie simptomai atsiranda tada, kai pamirštame saiko jausmą ir visko daug suvalgome.

Prižadėkite sau ir kitiems, kad šios šventės Jums bus ne su didelėmis lėkštėmis, kurios prikrautos maisto, o su didelėmis šypsenomis veide. Nes gera šventinė nuotaika – tai ne tik maistas, tai – bendravimas ir buvimas su artimaisiais. Ir nebūtinai vien tik prie šventinio vaišių stalo.