Anksčiau buvo manoma, jog susirgus gripu, pacientams pakyla aukšta temperatūra, tačiau dabar žinomi atvejai, kuomet susirgus temperatūra išlieka nepakitusi.

Riziką sirgti mažina higiena ir stiprus imunitetas

Kauno Kalniečių poliklinikos šeimos gydytoja Violeta Platūkienė teigia, jog didžiausia rizika užsikrėsti gripu – kaip ir kitomis kvėpavimo takų infekcijomis – masinėse žmonių susibūrimo vietose. „Dažnai užsikrečiama poliklinikose, mokslo ar darbo įstaigose, parduotuvėse ar viešajame transporte, ten, kur yra didesni žmonių srautai“, – papildo medikė. Siekiant išvengti rizikos sirgti gripu, paskelbus gripo epidemiją, rekomenduojama vengti buvimo viešose vietose.

Kalbėdama apie apsisaugojimą nuo gripo šeimos gydytoja V. Platūkienė atkreipia dėmesį į tinkamos rankų higienos ir imuniteto stiprinimo svarbą: „Tam, kad neužsikrėstume gripu, svarbu dažnai plauti rankas, būti gryname ore, sveikai maitintis. Ne mažiau svarbus yra fizinis aktyvumas bei poilsis.“

Svarbi prevencija – skiepai

V. Platūkienė sako, jog siekiant užtikrinti gripo prevenciją visuomenėje, kasmet nuo jo paskiepijama vis daugiau žmonių. Specialistė pabrėžia, jog skiepytis patariama asmenims, vyresniems nei 65 metų ir sergantiems lėtinėmis ligomis. „Vakcina nuo gripo rekomenduojama gyventojams, tiesiogiai dirbantiems su žmonėmis, pavyzdžiui, medikams, taip pat nėščiosioms, vaikams nuo pusės iki dvejų metų“, – sako ji.

„Skiepų dėka sergamumas gripu yra lengviau kontroliuojamas. Įrodyta, jog skiepai mažina riziką sirgti gripu. Skiepais yra suvaldytos sunkiausios infekcijos ir patologijos, – jie yra saugūs“, – teigia gydytoja ir pateikia pavyzdį, jog 2012-aisiais Meksikoje paskelbus paukščių gripo epidemiją, dalis žmonių, pasiskiepijusių nuo sezoninio gripo – nesusirgo arba sirgo lengvesne paukščių gripo forma.

Susirgus svarbu apsaugoti kitą

Šeimos klinikoje dirbanti gydytoja pastebi, kad anksčiau buvo manoma, jog susirgus gripu, pacientams pakyla aukšta temperatūra, tačiau dabar žinomi atvejai, kuomet susirgus temperatūra išlieka nepakitusi. „Kadangi gripo virusas aptinkamas nosiaryklės, trachėjos gleivinėse, pirmieji ligos simptomai yra gerklės skausmas, sloga, sausas kosulys. Karščiavimas, raumenų ir galvos skausmas – jau signalizuoja apie intoksikaciją“, – aiškina specialistė.

„Pajutus peršalimui būdingus simptomus, reikėtų likti namuose. Jei per keletą dienų simptomai nepraeina, reikėtų kreiptis į gydytojus, nes tik jie gali įvertinti tikslią negalavimų priežastį, – sako V. Platūkienė. Susirgus gripu, ypač svarbu apsaugoti šalia esantį žmogų. Sergantysis turėtų dėvėti veido kaukę, naudoti vienkartines nosines, neiti į žmonių susibūrimo vietas. Gyvenantiems kartu su sergančiuoju, taip pat reikėtų dėvėti veido kaukę, miegoti atskirame kambaryje.“

Verta žinoti

Gripo epidemija Lietuvoje skelbiama sergančiųjų skaičiui per savaitę pasiekus 100 atv./10 tūkst. gyventojų.

Sergant gripu, panaudotos vienkartinės nosinės turėtų būti išmetamos sandariai įpakavus (pvz., įdėjus į maišelį). Veido kaukės turėtų būti keičiamos kas kelias valandas.

Jei vaikas yra vangus, sunkiai reaguoja į aplinką, yra sunkiai pažadinamas – būtina kreiptis į medikus. Vaikams (ypač kūdikiams), susirgusiems gripu, būdingas mieguistumas, šniokščiantis kvėpavimas. Tai gali būti ir skysčių trūkumo, hipoksijos ar sunkios infekcijos požymis.