Sporto klubo „Goodlife” treneris Vytenis Steponėnas sako: tikrai NE. Nejudrus gyvenimo būdas tik dar labiau pagreitins sąnarių ligų progresavimą. Sąnariai mėgsta judėjimą, o be fizinės veiklos jie kenčia.

Kelio sąnarys – vienas didžiausių ir saudėtingiausių žmogaus kūne. Sudėtingas mechanizmas – įvairios ir skausmo priežastys. Dažnai skausmą sukelia įvairūs uždegimai, išprovokuoti peršalimo, didelių fizinių krūvių, ilgo sėdėjimo.

Taip pat kaltos gali būti ir įvairios traumos – raiščių pertempimas arba įtrūkimas, meniskų plyšimai, girnelių chondromaliacija (suminkštėjimas). Sportuojantiems ir aktyviai judantiems žmonėms kelius gali mausti dėl pasikartojančių neteisingų judesių, pernelyg didelių krūvių.

Na, o antsvorį turinčių žmonių keliai, visą dieną nešantys didžiules apkrovas, taip pat ilgainiui gali signalizuoti apie nepakeliamą krūvį skausmu.

Kelio sąnarys atlieka daug svarbių funkcijų kasdieniame gyvenime: padeda mums atsistoti, atsisėsti, eiti, bėgti, tad kai judesiai tampa skausmingi, jie tuo pačiu metu tampa ir riboti, ir sudėtingi.

Skausmas išprovokuoja savisaugos instinktą – norime saugoti sąnarius atsisakydami judėjimo. Tačiau toks nenoras judėti daro neigiamą įtaką visam judėjimo aparatui, bei širdies ir kraujagyslių sistemai.

Kaip pagelbėti sau? Jei kelių skausmas nėra ūmus ir jūs neturite rimtų traumų – pagelbės nuolatinis neintensyvus judėjimas. Nei viena skausmo priežastis neturėtų užkirsti kelio sportuoti. Pats geriausias vaistas maudžiančiam ir nuolat apie save primenančiam sąnariui – mankšta. Konkretaus judesių komplekso nusakyti neįmanoma, nes kiekvienas atvejis individualus, kiekvieną problemą reikia spręsti skirtingai. Tad nesirinkite tos mankštos patys, geriau pasitarkite su specialistu, kuris išsiaiškinęs jūsų kelių skausmų priežastį, patartų ir parodytų mankštos pratimus.

Judėjimas padės atsistatyti ir po traumų. Traumos dažniausiai išprovokuoja sumažėjusią sąnario judesio amplitudę, taip pat prarandamas sąnario lankstumas, mobilumas. Tad pradžioje būtina susigrąžinti natūralią sąnario funkciją, stiprinti raiščius ir pamažu bandyti atgauti maksimalią judesių amplitudę.

Svarbu sąnario neskubinti, t.y. neversti jo judėti maksimalia amplitude per prievartą. Tad potrauminiu laikotarpiu reikėtų vengti gilaus pritūpimo, gilaus įtupsto, judesių, kurių mtetu didžiausias krūvis tenka keliams. Apšilkite ant vertikalaus dviračio, kuris nevargindamas kelio sąnarių padės pamažu atgauti mobilumą, sustiprins sąnarius, juos išjudins. Vėliau galima bus didinti ir judesių amplitudę, ir krūvį.

Bėgimo entuziastus neretai taip pat vargina kelių skausmai dažnai vadinami „bėgiko keliais”. Dažniausia tokių skausmų priežastis – neteisinga kelių biomechanika. Tačiau tai nereiškia, kad turite mesti savo mėgiamą užsiėmimą – pamažinkite krūvį ir būtinai pasikonsultuokite su specialistu dėl bėgimo technikos (o taip, tokia taip pat egzistuoja). Teisingai bėgiojant skausminga problema turėtų išsispręsti.
O jei kelių skausmai jūsų nevargina – profilaktika nepakenks. Būtent kasdienis judėjimas ir neintensyvus sportas jums padės išlaikyti sklandžią sąnario judėjimo funkciją, lankstumą ir tvirtumą.