Pasiskiepyti ne vėlu

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Šeimos medicinos klinikos vadovo profesoriaus Leono Valiaus, didžiausia nuo gripo besiskiepijančių žmonių banga buvo fiksuojama iki Kalėdų. Dabar dėl vakcinų į medikus kreipiasi kur kas mažiau žmonių.

„Viena vertus, galbūt didžioji dalis žmonių, kurie norėjo pasiskiepyti, jau tai padarė. Tačiau manau, kad gyventojams trūksta ir žinių. Jie galvoja, kad žiema jau persirito į antrą pusę, tai gal ir nebesusirgs. Tačiau gripo epidemija gali prasidėti bet kada, todėl rizikuoti neverta“, – pranešime spaudai cituojamas L.Valius.

Sumažina riziką

Pasak A.Valiaus, lietuviai pastaraisiais metais į vakcinas nuo gripo žiūri vis palankiau ir skiepijasi aktyviau, tačiau iki Vakarų šalių lygio dar trūksta nemažai. Pavyzdžiui, Nyderlanduose nuo gripo kasmet pasiskiepija daugiau kaip 80 proc. vyresnio amžiaus gyventojų, Lietuvoje šis skaičius tik kiek daugiau nei 10 proc.

Moksliniai tyrimai rodo, jog net 90 proc. su gripu susijusių mirčių ir daugiau nei pusė šios ligos nulemtų hospitalizacijų fiksuojama vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms. Šioje amžiaus grupėje skiepai komplikacijų tikimybę sumažina 60 procentų, mirties tikimybę – iki 80 procentų.

Komentuoja infektologas prof. habil. dr. Alvydas Laiškonis

Skiepytis nuo gripo iš tiesų dar ne vėlu, nes kol kas dar nesulaukėme gripo epidemijos. Šiuo metu situacija gana neįprasta, nes jau kelerius metus gripo epidemija „slenkasi“ į vasaros pusę.

Praėjusiais metais sergamumo gripu pakilimas taip pat buvo vėlyvesnis. Prasidėjęs sausio pabaigoje jis tęsėsi iki kovo dvidešimtos dienos. O prieš dešimtmetį didžiausias sergamumas fiksuotas gruodžio-sausio mėnesiais.

Pasiskiepijus nuo gripo antikūnai susidaro per aštuonias ar dvylika dienų. Tad tikintis didesnio sergamumo gripu vasario-kovo mėnesiais, šiuo metu skiepytis dar tinkamas laikas. Tiesa, kai kurios savivaldybės vakcinas nuo gripo išskiepijo visiškai.

Dabar skiepytis nuo gripo būtinai rekomenduoju sergantiems onkologinėmis ligomis, turintiems plaučių patologijas, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Svarbu paminėti, kad kardiologai yra įtraukę skiepus nuo gripo į privalomųjų sąrašą. Sergant gripu žmogus daug prakaituoja. Jei nepakankamai geria, sutrinka homeostazė (vidinės terpės pastovumas – aut. past.), tuomet padidėja insulto ir infarkto rizika.

Šiuo metu šalyje fiksuojamas roto viruso infekcijos pakilimas. Įdomu tai, kad šios infekcijos banga dažniausiai eina prieš gripą. Tą rodo ir užsienio šalių - Prancūzijos, Didžiosios Britanijos - patirtis. Roto virusas „praeina“, nusilpnina žmonių imunitetą, o po to fiksuojama gripo epidemija.

Žmonės turi žinoti, kaip gydytis nuo rotavirusinės infekcijos. Vienintelė ir efektyviausia priemonė – mineralinis vanduo su elektrolitais. Du su puse litro per dieną. Labai dažnai išsigąstama, kadangi ši infekcija gali pasireikšti ir su aukšta temperatūra. Tuomet žmonės patys nusprendžia vartoti antibiotikus. Tai – labai žalinga, kadangi dar labiau pakenkiama žarnynui.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!