Mano, kad tai atsitiktinumas

Tai, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatų į Seimą sąraše buvusi Rūta Miliūtė iš 141 vietos pakilo į 28 – atsitiktinumas, LRT RADIJUI sako partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis. Jis sako žinojęs, kad, pavyzdžiui, Egidijus Vareikis pakils iš 141 vietos: „Jis Lietuvoje puikiai žinomas, pakilęs iš tam tikrų problemų. Daugeliui jis tapęs sveikos gyvensenos ir blaivybės pavyzdžiu.“

R. Karbauskis tikina niekad negalvojęs, kad viena ar kita pavardė gali padėti rinkimuose, tačiau atsitiko, kaip atsitiko. Paklaustas, ar R. Miliūtė dirbs Seime, pašnekovas sako negalintis komentuoti už kandidatus. „Jie patys nuspręs, taip pat ir tas 28 numeris. Manau ir tikiuosi, kad mūsų bus daugiau nei 28, gal 45. Kiekvienas žmogus, kuris nėra rinktas vienmandatėje, apsispręs individualiai“, – aiškina politikas.

R. Miliūtė, LVŽS lyderio teigimu, labai aktyviai dirbo partijos Kauno štabe: „Mums padėjo daug jaunimo, manau, kad čia ir jaunų žmonių reitingavimo balsai. Šiandien juk yra socialiniai tinklai, bendraujama tarpusavyje. Mes labai rėmėme, kad kiekvienas agituotų pats už save, kur bebūtų – vienmandatėse ar daugiamandatėje.“

Pasak R. Karbauskio, nebuvo problemų dėl žmonių, aktyviai dirbusių štabuose ar rinkimų kampanijoje, įtraukimo į sąrašą. „Jaunų žmonių, kuriems iki 30-ies, sąraše yra apie 30–40. Daugelis jų nebuvo sąrašo priekyje, nes yra mažiau žinomi, neturi reikiamos patirties. Tačiau jei vienas ar kitas jaunas žmogus pateks į Seimą, blogiau nuo to nebus“, – įsitikinęs politikas. Jaunimas, LVŽS nuomone, turi jausti, kad jų bendraamžiai gali patekti į Seimą, formuoti Lietuvos politiką.

Atsiprašo, kad nekandidatavo

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos žurnalistė Rita Miliūtė, paklausta, kaip reaguoja į situaciją, teigia, kad to reikėtų teirautis Rūtos Miliūtės: „Reikėtų jos klausti, kaip ji reaguoja, kai jos partijos lyderis išvadina žmogų „tuo 28 nr.“. Labai noriu tikėti, kad mano bendrapavardė, bet ne bendravardė, gavo puikią galimybę padirbėti Seime Lietuvos labui. Norisi tikėti, kad ji nepadarys gėdos pavardei.“

R. Miliūtė sako norinti manyti, kad Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė į Seimą pateko dėl to, kad turi daug draugų ir pažįstamų. „Manau, kad bet koks žmogus, įrašomas į kandidatų sąrašą, turi būti, kaip pasakytų A. Butkevičius, pasiruošęs dirbti Seime. Tikrai linkiu, kad R. Miliūtė turėtų noro ir galimybių įrodyti, jog ji pateko ten ne atsitiktinai“, – teigia žurnalistė.

Paklausta, ką apie rinkėjus pasako tai, jog jie balsuoja už nekandidatuojančią žurnalistę, R. Miliūtė aiškina negalinti paaiškinti, iš kur jų atsiranda: „Bet akivaizdu, kad jų atsiranda. Darosi juokinga, nes turbūt turiu atsiprašyti žmonių, galvojančių, kad balsuoja už mane. Atsiprašau, kad nekėliau savo kandidatūros. Tačiau neturėčiau atsiprašinėti už rinkėjus, balsuojančius, bet nežinančius, už ką.“

Nesistebi rinkėjų neišmanymu

Politikos apžvalgininko Rimvydo Valatkos nuomone, apie rinkėjus, manančius, kad Rita Miliūtė galėtų eiti vienoje gretoje su R. Karbauskiu, galima pasakyti kelis dalykus. „Mano kaime apie tokius kalbėdavo taip – kažkur girdėjo, kad varpais zvanijo, bet nei žino, kur zvanijo, nei kas zvanijo. Tam, kad įsivaizduotum, kad R. Miliūtė galėtų su R. Karbauskiu eiti į Seimą, turbūt reikia būti nukritus mažiausiai iš dviejų metrų aukščio į rūsį žemyn galva“, – sako pašnekovas.

Tačiau tokia situacija, kaip aiškina R. Valatka, nestebina, nes ne paslaptis, kad dauguma LVŽS rinkėjų turbūt buvę Darbo partijos rinkėjai, dalis – socialdemokratų rinkėjai. Didelių iliuzijų dėl jų apžvalgininkas sako neturintis: „Tokių rinkėjų pilna. Jeigu jų nebūtų, tokia partija, kaip R. Karbauskio, apskritai nepereitų 5 proc. barjero.“

Komentuodamas paties R. Karbauskio pasisakymą, R. Valatka tvirtina, jog jis pradėjęs nuo loginės klaidos ir tai, kas yra dėsningumas, pavadinęs atsitiktinumu. „Tai, kad pavardžių supainiojimas vienam nežinomam žmogui padėjo sąraše pakilti labai aukštai – šios partijos rinkėjų dėsningumas, o ne atsitiktinumas“, – aiškina pašnekovas.

R. Valatka sako nesistebintis nei partijos pirmininko teiginiais, nei rinkėjų balsavimu, nei tokiu supainiojimu. Viskas, anot jo, labai „logiška“ – už tokią logiką ketverius metus gali tekti kentėti. Tačiau pašnekovas nemano, kad mandatą gausianti R. Miliūtė turėtų jo atsisakyti: „O kam jo atsisakyti? Manau, kad ji gali būti net geresnė už tokius kaip Dainius Kepenis, kuris skiepuose randa abortų liekanų ar beždžionių kūno dalių.“

Politikos apžvalgininkas teigia nemanantis, kad dėl to reikėtų pernelyg rūpintis. „Juk kelių pastarųjų Seimų istorija rodo, kad didžioji dalis į jį patekusių žmonių neparodo nei garso, nei vaizdo. Jei prisimintume Aukščiausiąją Tarybą, visus jos narius pažino visoje Lietuvoje. Iš dabartinio Seimo atpažintų turbūt tik frakcijos lyderius“, – svarsto pašnekovas.